"Zvali su me iz nuncijature (veleposlanstvo Svete Stolice u Santiagu) i zamolili da svjedočim. Rekao sam da ne mogu doći u Čile, pa su mi dopustili da to učinim preko Skypea (...) iz mjesne župe (u Philadelphiji, u Sjedinjenim Državama)", rekao je Juan Carlos Cruz, jedna od žrtava, za čileanski radio Cooperativu.
Cruz je kazao da će iskaz dati 20. ili 21. veljače. Još dvije žrtve trebaju svjedočiti u Santiagu.
Papa Franjo je odlučio poslati u Čile mons. Charlesa Sciclunu, nadbiskupa Malte i predsjednika vatikanskog vijeća koje proučava žalbe svećenika osumnjičenih za teška kaznena djela, kao što je silovanje malodobnika, kako bi rasvijetlilo slučaj mons. Juana Barrosa koji je pokvario nedavni posjet Svetog Oca toj zemlji od 15. do 18. siječnja.
Papa je u siječnju 2015. odlučio imenovati tog 61-godišnjeg prelata za biskupa Osorna, na jugu Čilea, premda ga se sumnjiči da je prikrivao pedofiliju starog svećenika.
Osamdesetogodišnjeg Fernanda Karadimu, bivšeg karizmatičnog odgajatelja pripravnika za svećeništvo, vatikanski sud je 2011. proglasio krivim za pedofiliju u 1980-im i 90-im. Morao se povući kako bi ostatak života proveo u kajanju.
Karadimine žrtve optužuju Barrosa da je prikrivanjem pomagao u pedofiliji.
Prisutnost mons. Barrosa na svim javnim misama koje je Papa slavio u trima čileanskim gradovima podigla je buru u čileanskoj javnosti.
"Kad mi pružite dokaz protiv biskupa Barrosa, onda ću s vama razgovarati. Nema baš nijednog dokaza protiv njega. Sve je to kleveta", rekao je papa Franjo odgovarajući na pitanje čileanskih novinara, nakon čega je javno zagrlio spornog prelata.
U zrakoplovu kojim se vraćao u Rim, Sveti Otac se ispričao žrtvama spolnog zlostavljanja. (Hina)