"Ni jedna dodatna kandidatura nije podnesena", rekao je dužnosnik Svjetske banke, a prenosi Reuters.
Izostanak drugih kandidata dio je tradicionalne, 60-godišnje prakse po kojoj predsjednika Svjetske banke predlaže predsjednik SAD-a, a predsjednika sestrinskog Međunarodnog monetarnog fonda (MMF), europske zemlje.
Zoellick, bivši američki ministar trgovine i zamjenik državne
tajnice, zamjenit će 1. srpnja Paula Wolfowitza, koji je nakon dvije godine na čelu WB-a bio prisiljen na ostavku zbog afere s velikom povišicom koju je dao svojoj partnerici Shaha Ali Rizi 2005. godine.
Povjeravanje vođenja Svjetske banke Wolfowitzu, bivšem zamjeniku ministra obrane SAD i arhitektu rata u Iraku, izazivalo je negodovanje među osnivačima i u upravi Banke od samog početka, pa su se nakon tromjesečne afere koja je u svibnju završila njegovom ostavkom čuli zahtjevi za promjenom dosadašnjeg načina biranja, no na kraju je sve ostalo po starom.
"Realnost je da nitko nije htio ići protiv SAD u ovome trenutku", kazao je jedan dužnosnik Banke. SAD su najveći dioničar i najveći donator Svjetske banke, koja godišnje s oko 100 milijardi dolara financira projekte u siromašnim zemljama i zemljama u razvoju.
Za razliku od Wolfowitza, koji nikada nija našao zajednički jezik s
čelništvom banke, Zaoellick je od početka dobro prihvaćen. "Zoellickov životopis je prilično impresivan i svi smatraju kako je bio pametan potez američke administracije da je izašla s nekim poput njega", kazao je dužnosnik banke.
Imenovanje Zoellicka za predsjednika Svjetske banke s petogodišnjim mandatom sada je samo formalnost. Odbor izvršnih direktora banke, čija 24 člana predstavljaju 185 zemalja članica, trebao bi se idućega tjedna sastati sa Zoellickom, s planom da do 29. lipnja dovrše postupak imenovanja kako bi novi predsjednik stupio na dužnost 1. srpnja.