Nakon detaljnog proučavanja oko 150 mumija, kanadski su znanstvenici zaključili da je postupak balzamiranja kod starih Egipćana bio znatno drugačiji od dosad uvriježenog mišljenja, koje se dobrim dijelom zasnivalo na zapisima starogrčkog povjesničara Herodota.
Antropolog na Sveučilištu u Ontariju Andrew Wade kaže da Herodotov opis umnogome zvuči kao priča nekog turista. 'Ne uzimamo baš svaku njegovu rečenicu zdravo za gotovo', rekao je Wade, a prenosi Daily Mail.
>> 4.000 godina stara mumija dobit će lice
Spomenuti je grčki povjesničar tvrdio da su postojale dvije osnovne metode balzamiranja, jedna za društvenu elitu, a druga za pripadnike nižih klasa. Na tijelima pokojnika iz redova društvene kreme bio bi napravljen rez na trbuhu, a zatim bi se vadili organi. Pokojnici iz nižih društvenih slojeva bez organa bi ostajali nakon klistiranja. Za to se najčešće koristilo cedrovo ulje.
Herodot je također tvrdio da bi iz tijela uvijek bio izvađen mozak, dok bi srce uvijek ostalo nedirnuto.
Kanadski istraživači, nasuprot Herodotu, tvrde da su CT skeniranjem i 3D rekonstrukcijama otkrili kako ni elita nije bila uvijek pošteđena klistiranja, s tim da nema previše dokaza o uporabi cedrovog ulja.
Kažu i da je tvrdnja o srcu koje bi uvijek ostalo netaknuto zapravo veliki mit. Prema njima, srce bi bilo izvađeno u barem 75 posto slučajeva. Za ovih preostalih 25 posto kažu da je vjerojatno riječ o bogatijem sloju ljudi, s obzirom da se vjeruje kako je zadržavanje srca u mumiji bilo na velikoj cijeni u starom Egiptu.
DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook