Otkako su ruske snage napustile Herson krajem 2022. i prešle na drugu obalu rijeke Dnjipro, stanovnici ovog ukrajinskog grada pokušavaju živjeti kakve-takve normalne živote s obzirom da je čitava zemlja i dalje u ratu s Rusijom. Bili su svakako svo ovo vrijeme žrtve povremenih žešćih i manje žešćih granatiranja, te zračnih udara, ali od ljeta ove godine osobito su se pojačali precizni napadi dronovima na civile.
Olja Chernyshova vračala se jedne rujanske večeri s posla kad je izašavši iz auta čula zvuk zujanja za koji je smjesta znala da nije od pčele ili bumbara. Potrčala je prema ulaznim vratima kuće, a glasna eksplozija zatresla je njezino dvorište. Dron je bacio bombu na njezin automobil i uništio ga. Nekoliko dana kasnije u razgovoru s novinarima ispod jednog drva kestena izrazila je svoju i bojazan mnogih drugih u Hersonu: "Gdje ćemo se sakriti kad otpadne lišće? Bit će to sezona otvorenog lova na ljude. Moramo raditi na obrani od dronova."
Lišće na drveću je trenutno jedina zaštita civilima kad se kreću Hersonom i čuju zujanje dronova, jer ih tamo dronovi ne mogu vidjeti. Čak ni bijeg u nekakav zatvoreni prostor ne jamči sigurnost, jer dronovi često idu u parovima, pa prvi razbije prozor, a drugi uleti kroz rupu, a zatim detonira bombu. Napada se civile, bicikliste, vozače automobila, minibuseve, generatore na bolnicama, piše Kyiv Independent.
"Dronovi sada lete u grupama i napadaju sve što se kreće", rekao je Serhii, volonter koji je postao taksist. “Naše dobrotvorna udruga morala se zatvoriti jer kamioni više ne mogu dostavljati humanitarnu pomoć. Ovo ne samo da je prekinulo važnu opskrbu, već je i osakatilo lokalne tvrtke koje se oslanjaju na prijevoz. Zastrašujuće je pomisliti što će se dogoditi zimi kada bi nestašica hrane i goriva mogla eskalirati u pravu krizu.”
Napada dronovima bilo je otprilike stotinu svaki dan, u srpnju i kolovozu ove godine. No, kako se jesen približila, napadi su se dramatično pojačali, do razine da je 9. rujna rekordnih 330 napada dronovima i 224 bacanja ekspoziva pogodilo hersonsku regiju.
Ratni zločin
Dronovi nadlijeću autobusne stanice i škole, domove i bolnice i napadaju žene koje kupuju lubenice na gradskim uglovima, djecu koja se igraju u parkovima i bicikliste koji se voze na posao. Dronovi su palili kuće, groblja i polja. Ruski operateri dronova bacaju zabranjene protupješačke mine na ceste i pakiraju svoje granate s čavlima kako bi povećali štetu. Pogađaju vozila hitne pomoći, vozila humanitarne pomoći i javne autobuse, a napori za evakuaciju su smanjeni ili prestali jer su gađane autoceste. Poštanska služba, Nova poshta, zaustavila je isporuke u nekoliko okruga. Takvi namjerni napadi na civile i humanitarne misije smatraju se ratnim zločinom prema Rismkom statutu i Ženevskoj konvenciji.
Jezivo je što snimke svojih ratnih zločina ruski vojnici dijele na društvenim mrežama, a prije svega na Telegramu. Ove snimke imaju višestruku svrhu: šire strah među ukrajinskim stanovništvom i služe kao dokaz za traženje sredstava za dodatne dronove, koje ruska vojska ne isporučuje svojim vojnicima, piše u svom članku Kyiv Post.
Ukrajinska vojska presrela je ruske telefonske razgovore u kojima su saznali da se diplomci ruskih škola za pilote vježbaju na hersonskim civilima, koristeći za obuku bilo koju pokretnu metu.
Kako žive stanovnici Hersona na svojoj koži je iskusio novinar britanskog Byline TV-a Caolan Robertson, a sve što je zabilježio objavio je u kratkom dokumentarnom filmu na platformi X.
Ipak, unatoč svakodnevnim napadima, preostali stanovnici Hersona popravljaju prozore daskama i nastavljaju dalje sa svojim životima.
“Život ide dalje. U mom umjetničkom studiju odlučili smo ove subote uz lubenice proslaviti nadolazeći Dan grada Hersona,” rekla je Olena, medicinska radnica. Međutim, na sam Dan grada Hersona, Olena je čekala dva sata dok su dronovi letjeli iznad njezine zgrade. Dronovi nažalost nisu nigdje otišli, a ona nikada nije stigla na tu proslavu.