Zbog rusko-ukrajinskog sukoba susjedi s gotovo nikakvim zalihama plina u realnom su problemu. Građani se okreću drugim izvorima energije, pa bi tako navala na struju mogla postati novi problem i izazvati potpuni kaos. Također u strahu od hladnoće, neki su toplinu počeli tražiti u najsigurnijem izvoru, drvima za ogrjev, koje cijepaju i na cesti.
>> Krizno stanje: Plina ima za još tri tjedna
'Ovo je situacija u kojoj se moramo snalaziti onako kako smo se snalazili u vrijeme rata', kaže jedan građanin, dok drugi smatra da će sve biti dobro jer, ako ništa drugo, barem ne pucaju na njih. U Bosni i Hercegovini tako pokušavaju prebaciti se na druge energente. U sarajevskim toplanama tvrde kako nafte koja bi zamijenila plin ima samo za tri do sedam dana.
Panika je u ovo praznično vrijeme zavladala i u Srbiji. Državni vrh je na nogama zbog premalih zaliha plina. U Novom Sadu gdje se toplane ne mogu prebaciti na mazut već je oko 70 tisuća ljudi ostalo bez grijanja, a cijeloga je dana temperatura i niža od minus pet stupnjeva.
'Najkritičnije je u dječjoj bolnici jer se oni griju na plin, a tamo su male bebe koje su najosjetljivije na promjenu temperature i to nam je najveći problem', rekao je gradonačelnik Novog Sada Igor Pavličić.
Za bolnice, škole i građanstvo u Sloveniji nema panike. Pretpostavlja se da će se prvo ukidati plin u industriji, a obustava plina u istima mogla bi im prouzrokovati štetu. No zaliha plina iz Alžira osigurava sigurnost građanima. No ipak ta će količina plina biti ograničena.