Teška vremena tjeraju ljude na sve domišljatije načine zarađivanja. Među mladim Amerikankama sve je učestalija prodaja jajnih stanica klinikama koje se bave potpomognutom oplodnjom. Cijena jajne stanice penje se i do 10 tisuća dolara. Nicole Hodges, 23-godišnja Njujorčanka kaže kako očajnički treba novac.
'Još uvijek otplaćujem studentski kredit. Imam i kredite na karticama, a i stanarina u New Yorku je skupa. Novac se istopi, pogotovo kada nemate posao, a ja sam nezaposlena glumica', rekla je Nicole, donorica jajne stanice.
Ona sada čeka par koji će željeti njezinu jajnu stanicu. 'Da, zarada je u redu, ali lijepo je i znati da ste ženi koja to jako želi, omogućili da postane majka', rekla je Nicole. Samo u Sjedinjenim Američkim Državama je sedam milijuna ljudi koji imaju problema s plodnošću. 'Sjetite se da donacija jajnih stanica pomaže mnogim ljudima. Primateljima omogućuje da imaju dijete. Ne radi se samo o tome da donori zarade novac. Pomaže se ljudima koji godinama pate od neplodnosti da dobiju dijete', kaže Katherine Bernardo iz programa umjetne oplodnje.
Broj žena koje žele donirati svoju jajnu stanicu udvostručio se od početka gospodarske krize. Ali svaka žena koja želi tako zaraditi ne može postati donor. Mora proći niz testova. 'Ne znači da svatko zainteresiran za donaciju, stvarno i postane donor. Samo oko pet do sedam posto žena koje se prijave zaista i doniraju svoje stanice', rekla je Katherine. I dok se sve više žena prijavljuje za doniranje, kod muškaraca to nije slučaj. Za jajnu stanicu plaća se do 10 tisuća dolara, a za doniranje sperme 60 dolara. Manja zarada, čini se i manji poticaj.