Prema pisanju medija strah od sukoba može se vidjeti na ulicama, ali i u supermarketima, gdje građani kupuju zalihe osnovnih namirnica.
Dok je u središtu pažnje europske javnosti Kosovo, diplomati koji borave na Balkanu tvrde kako je stvarna prijetnja ovom dijelu Europe u drugom 'kutu bivše Jugoslavije', u Bosni i Hercegovini.
Prema riječima Nerme Jelačić, direktorice Balkanske istraživačke mreže, građane plaši i stvara paniku žestoka nacionalistička retorika koja trenutno vlada bosanskohercegovačkom političkom scenom.
'Trenutno, među Bosancima i Hercegovcima vlada strah, a taj strah može se usporediti s onim koji je ovim prostorima dominirao i 1991. godine. Taj strah možete vidjeti na ulicama BiH i u supermarketima. Ljudi masovno kupuju ulje i brašno, a cijene osnovnih životnih namirnica divljaju i ne prestaju rasti', tvrdi Jelačić za FT.
Plan prema kojem se BiH treba približiti članstvu u Uniji ne može biti realiziran sve dok se ne riješi trenutna politička kriza koja se bliži svom vrhuncu, tvrde zapadni diplomati.
'BiH je najteži slučaj u ovoj regiji, teži i od samog Kosova. Mislim da će EU uskoro odustati od BiH uzimajući u obzir podijeljenost zemlje. To je država koja ne funkcionira', smatra Janez Janša, slovenski premijer.
Ipak dužnosnici sa zapada tvrde kako u BiH unatoč političkoj krizi ne postoji realna bojazan od novih sukoba velikih razmjera. Ozbiljnu mogućnost predstavljaju samo 'lokalni sukobi među etničkim skupinama'.