Ministar obrane SAD-a Robert Gates prihvatio je zahtjeve da pošalje do 6.000 ljudi u Lousianu, 3.000 u Alabamu, 2.500 na Floridu i 6.000 u Mississippi. Vojnike će plaćati savezna vlada, ali će savezne države nadzirati kako se oni koriste. Vlasti američkih država mogu i samostalno mobilizirati dodatne vojnike.
Savezna služba za nadzor utjecaja na okoliš masivne naftne mrlje u Meksičkom zaljevu izjavila je da njihova agencija pozorno prati BP-ovu 'jedinstvenu ideju' razbijanja mrlje s disperzantnim kemikalijama i to pod vodom. Razbijanje mrlje moglo bi spriječiti lijepljenje i prevlačenje ptičjih perja, ali bi moglo dovesti i do širenja naftnih kapljica na raznim dubinama, javlja CNN. Jackie Savitz, znanstvenik u grupi za zaštitu okoliša, tvrdi 'kako bi korištenje kemikalija moglo biti dopušteno, ali to će samo malo promijeniti utjecaj na okoliš, ali ga neće eliminirati'.
Zbog širenja naftne mrlje, građani koji žive uz obalu sve su anksiozniji, javlja Yahoo news. Prema prognozama naftna mrlja još nije došla do obale. 'Ovo malo vremena je velik dar. No, mi ne počivamo.', rekao je Mary Landry iz američke Obalne straže.
Blizu Port Fourchon, jugozapadno od New Orleansa, radnici su zavarili masivni uređaj koji bi trebao zaustaviti širenje. 'Ne želimo da se proširi histerija, koja bi onda još više utjecala na industriju od same mrlje', rekao je senator David Vitter. Tri četvrtine Zaljeva je još uvijek čisto i otvoreno za ribarenje.
>> Nafta curi pet puta brže i sve je bliže američkoj obali
Naftna mrlja u Meksičkom zaljevu prijeti ekološkom katastrofom u priobalju Louisiane i delti rijeke Mississippi, a nastala je istjecanjem nafte iz uništenih instalacija platforme Deepwater Horizon British Petroleuma koja je nakon eksplozije i požara potonula 21. travnja. Posljedice onečišćenja još uvijek se ne mogu predvidjeti zbog masivnosti mrlje. (A.V./Hina)