O tome je ovih dana postignut dogovor između sindikalnih udruga i poslovodstava u više tvrtki iz sektora teške i tekstilne, građevinarske te auto-industrije. Među ostalima, dogovor o smanjenju radnog vremena za deset posto i odgovarajućem smanjenju plaća poslodavci su sa sindikatima postigli u željezari Akroni Jesenice, te velikim tvrtkama koje proizvode auto-dijelove i opremu poput Preventa i TVP-a iz Novog Mesta.
Takav dogovor sa svojim radnicima s početkom nove godine namjerava postići i jedan od najvećih slovenskih izvoznika, proizvođač kućanskih aparata Gorenje iz Velenja, potvrdio je direktor te tvrtke Franjo Bobinac.
U vrijeme krize želimo sačuvati što više radnih mjesta 'U vrijeme krize želimo sačuvati što više radnih mjesta. Zato se nadam da ćemo dogovor o uvođenju skraćenog 36-satnog radnog tjedna postići prije nove godine', izjavio je Bobinac, dodajući da će dogovor na početku važiti samo za zaposlene u proizvodnji i da će se plaće smanjiti za deset posto.
Većina poduzeća koja se odlučuju na kraće radno vrijeme računaju da bio to trebalo biti na snazi cijele iduće godine, a u slučaju produbljivanja krize razmišlja se o smanjenju broja radnih sati za dodatna četiri sata u tjednu.
Za to bi, međutim, zbog postojećeg radnog zakonodavstva bio potreban dogovor na nacionalnoj razini, a vlada je najavila da bi takve tvrtke oslobodila plaćanja dijela doprinosa za mirovinsko osiguranje koji bi se kompenzirao iz državnog proračuna.
Prema najnovijoj ocjeni slovenskog zavoda za zapošljavanje, nezaposlenost će se do kraja ove godine povećati na 65.000 tražitelja zaposlenja, a krajem iduće godine na 78.000. Prema procjeni zavoda za zapošljavanje, razina nezaposlenosti krajem ove godine iznosit će između 6,8 i 6,9 posto, dok će se u idućoj godini povećati na između 8 i 8,2 posto. No, neke analize govore i o višim stopama nezaposlenosti u godini za koju je premijer Borut Pahor rekao da će biti najteža, ali i presudna za prevladavanje krize te podizanje ekonomske učinkovitosti i konkurentnosti slovenskog gospodarstva.