Amerikanci su do posljednjeg trenutka odbijali pristati na povećanje pomoći razvijenih zemalja onima iz Trećeg svijeta.
Konkretni dogovori nisu postignuti, dogovoreno je tek pokretanje dvogodišnjih pregovora.
Oni bi trebali rezultirati globalnim sporazumom o borbi protiv klimatskih promjena, koji će naslijediti Protokol iz Kjota nakon njegova isteka 2012. godine.
Svjetski čelnici pozdravili postignut konsenzus
Dogovor postignut na Baliju prvi put obvezuje SAD i Kinu da postave ciljeve za smanjenje plinova s učinkom staklenika, te uključuje smjernice za dvogodišnje pregovore koji bi trebali rezultirati globalnim sporazumom čije je potpisivanje predviđeno za 2009. u Kopenhagenu.
Europska unija je priopćila da je zadovoljna dogovorom, naglasivši da je ključna točka sporazuma uključivanje Sjedinjenih Država, zemlje koja nije potpisnica Protokola iz Kyota, a najveći je svjetski zagađivač.
"Imamo samo jedan planet. Zajedno, razvijene i nerazvijene zemlje mogu postići uspjeh", rekao je predsjednik Europske komisije Jose Manuel Barroso, prenosi agencija Reuters.
Njemačka kancelarka Angela Merkel rekla je da konferencija na Baliju predstavlja "veliki uspjeh".
Ona je pohvalila jedinstveno stajalište europskih zemalja na konferenciji, rekavši da je to pridonijelo uspjehu razgovora.
"Naravno da će put do dogovora o nasljedniku Kyota biti težak. Ali sigurna sam da će se uskoro pokazati kako je dogovor postignut na Baliju ključan", rekla je Merkel.
Britanski premijer Gordon Brown nazvao je sporazum iz Balija
"ključnim korakom naprijed za cijeli svijet".
"Sada počinje najteži dio posla, sve države trebaju raditi na
sporazumu koji bi bio postignut do 2009., kako bismo odgovorili na najveći izazov našeg vremena", rekao je Brown.
Zemlje u razvoju također su pozdravile dogovor. "Ovdje na Baliju postigli smo konsenzus, globalni konsenzus za sve zemlje", rekao je domaćin konferencije, indonezijski ministar vanjskih poslova Hasan Wirajuda.
"Nijedna zemlja nije isključena ... nadamo se da smo osigurali dobar temelj za predstojeće pregovore", rekao je Wirajuda.
Skandinavske zemlje također su zadovoljne dogovorom, prenosi dpa.
Švedski premijer Fredrik Reinfeldt rekao je kako se čini "da smo uspjeli ukrcati sve putnike na brod, čak i Sjedinjene Države", dok je danska ministrica za zaštitu okoliša Connie Hedegaard rekla da je važno da su delegati na Baliju "dogovorili ono po što su i došli - raspored i datume".
Norveški ministar zaštite okoliša Erik Solheim izrazio je žaljenje što nisu dogovorene konkretnije brojke. "Ipak je pozitivno što su se sve zemlje suglasile da će pregovarati pod okriljem UN-a", rekao je Solheim.