Bivši ruski zapovjednik i dogradonačelnik Stavropolja Zaur Gurcijev (34), koji je vodio zračni napad na ukrajinsku luku Mariupolj u Donjeckoj oblasti u proljeće 2022. godine, poginuo je u eksploziji u četvrtak u ruskom gradu Stavropolju.
Eksplozija je, sumnja se, rezultat napada bombaša samoubojice, a improvizirana bomba je bila pričvršćena za tijelo 29-godišnjeg Nikite Penkova koji je umro na mjestu eksplozije. Gurcijev je preminuo na putu do bolnice.
Ruski istražitelji istražuju eksploziju, a ukrajinski ju dužnosnici događaj još uvijek nisu komentirali. Istražitelji su pretresli Penkovljev stan, ali u njemu nisu pronašli eksplozivne materijale. Zaplijenili su njegov mobitel i računalo.
Ruski Telegram kanal VChK-OGPU, koji je navodno povezan sa Saveznom sigurnosnom službom Ruske Federacije, tvrdi da su se Gurcijev i Penkov upoznali na gej aplikaciji. Navodno su razmjenjivali intimne, eksplicitne poruke i gole fotografije. Također se navodi da je Gurcijev Penkova nekoliko puta pozvao na druženje, međutim sastanci su otkazani zbog Gurcijevljevih obveza.
Prema informacijama ruskih medija, Penkov je dva tjedna prije eksplozije unajmio stan u zgradi u kojoj je živio Gurcijev, a cilj je bio prikupiti informacije o dogradonačelniku Stavropolja. Za to je dobio i posebnu opremu za prijenos vizualnih podataka. U opremi je navodno bila skrivena i eksplozivna naprava.
Tko je ubijeni Rus?
Gurcijev je bio zadužen za zračno bombardiranje Mariupolja dok je Rusija zauzimala grad u veljači 2022., odnosno na početku ruske potpune invazije na Ukrajinu. U masovnom bombardiranju Mariupolja poginule su tisuće ljudi, a neke verzije navode oko 25.000 ljudi iako se sumnja da je broj puno veći. Potpuno uništeni grad zauzele su ruske snage.
Prema nezavisnom ruskom mediju Agencija, Penkov je 2023. služio u Zasebnom obrambenom i transportnom bataljunu Policijske uprave Grada Stavropolja. Prije toga radio je u jednoj gradskoj pivovari. Telegram kanal Mash tvrdi da je prije 10 godina bio pripadnik ruskih zračnih snaga.