Mobiteli su im zabranjeni, a na televiziji mogu gledati hrvatske programe. 'Iako su ćelije udobne ovo teško možete nazvati luksuzom', kazao je šef zatvora David Kennedy.
Na televizoru tankog zaslona, generali mogu gledati domaće programe, a 'likovi' iz novina koje zatvorenicima redovito dostavaljaju našli su svoje mjesto i na vratima zatvorskih ćelija.
Svaki mjesec zatvorenici imaju pravo na telefonsku karticu od 30 eura. Dolazni su pozivi zabranjeni, interneta nema, mogu primati samo poštu. Jedu zatvorsku hranu, a jednom na tjedan mogu naručiti dostavu iz Balkan shopa.
'Ovdje su ljudi optuženi za ratne zločine na prostoru bivše Jugoslavije. Ovdje ih je 40-ak, nemamo problema ni na nacionalnoj ni na vjerskoj osnovi', kaže Kennedy.
Rođendanske i blagdanske proslave ondje nisu strane. Često se igra i košarka, nogomet, tenis.
Reporter Reutersa koji je u Sheveningenu proveo vikend u svojoj je reportaži napisao kako je general Ante Gotovina nepobjediv na teniskim terenima. U slobodno se vrijeme bavi i slikarstvom. Prijatelji koji ga posjećuju donose mu kistove i boje, a nerijetko s njima zna i kartati.
Iza strogo čuvanih vrata nalazi se arhiv suda - spisi, materijali, dokazi.
'Nema sumnje da je sud imao važnu ulogu u procesuiranju onih koji su odgovorni za najgore ratne zločine. Sudjelujući u tome sud je imao utjecaja i na pomirenje', kaže glavni haaški tužitelj Serge Brammertz.
Sud bi trebao prestati s radom nakon izricanja presude najtraženijem ratnom zločincu Ratku Mladiću koji je od proljeća pod ključem sheveningenskih čuvara.