Neposredan povod odluci o zatvaranju konzulata bili su nasilni prosvjedi koji su se u Banjaluci dogodili u četvrtak, kada je zgrada konzulata gađana kamenjem, a policija je napadače uspjela rastjerati tek nakon uporabe suzavca.
Veleposlanik English kazao je novinarima u Sarajevu kako je tim povodom kontaktirao vlasti Republike Srpske, no nije dobio uvjerljive garancije kako neće biti sličnih pokušaja u predstojećem razdoblju.
'Stoga sam odlučio privremeno zatvoriti naš ured u Banjaluci', kazao je English.
Dodao je kako istodobno oštro osuđuje napad na američko veleposlanstvo u Beogradu te je upozorio kako su takvi nasrtaji na diplomatska i konzularna predstavništva neprihvatljivi.
Komentirajući ponašanje vlasti Republike Srpske u odnosu na neovisnost Kosova, američki je diplomat kazao kako bi entitetski dužnosnici morali povesti više računa o tome što govore i kakve to posljedice može imati, jer je nedvojbeno da su neka zbivanja na terenu proizvod retorike političara.
'Pozivam dužnosnike RS da paze što govore i prestanu koristiti riječi koje donose nove podjele vezane za stanje na Kosovu ili u odnosu na Daytonski sporazum', izjavio je veleposlanik English.
Ponovio je kako vlada SAD-a čvrsto podupire suverenitet BiH te da u takvoj situaciji ne može biti niti riječi o suverenosti entiteta, kako se to pokušava kroz neke izjave političara u RS pa i kroz deklaraciji koju je u u četvrtak usvojio entitetski parlament.
Narodna skupština RS u četvrtak je na izvanrednoj sjednici, među ostalim, zaključila kako neovisnost Kosova, ako je prizna većina zemalja članica Ujedinjenih naroda, postaje pravni presedan koji može poslužiti kao osnova za utvrđivanje novog statusa RS kroz referendum.