Kako je potvrđeno iz sjedišta bosanskohercegovačkog državnog tužiteljstva u Sarajevu, pritvor je zatražen za 24-godišnjeg Dinu Pečenkovića, nastanjenog u Maoči te za 21-godišnjeg Muniba Ahmetspahića iz Zenice. Obojica su državljani BiH.
Kako je rečeno, Pečenković i Ahmetspahić osumnjičeni su jer su 28. listopada prevezli Jašarevića iz Maoče u Sarajevo kako bi on izveo napad na veleposlanstvo SAD čime su počinili kazneno djelo terorizma.
>> U BiH otkrivena nova sela s vehabijama
Tužitelj je, nakon ispitivanja Pečenkovića i Ahmetspahića, odlučio zatražiti od Suda BiH prijedlog za određivanje mjere pritvora u trajanju od mjesec dana, zbog opasnosti da bi osumnjičeni boravkom na slobodi mogli prikrivati dokaze, utjecati na svjedoke ili supočinitelje u cilju onemogućavanja prikupljanja dokaza i provedbe istrage, ali i zbog opravdane sumnje da bi osumnjičeni, ako bi se našli na slobodi, ponovno izvršili isto ili slično kazneno djelo za koje se može izreći kazna zatvora u trajanju od 10 godina i više.
Pritvor je zatražen i zbog posljedica koje je imao napad na veleposlanstvo SAD izazvavši veliku uznemirenost javnosti. Mevlidu Jašareviću Sud BiH je već zbog interesa istrage odredio jednomjesečni pritvor. Smješten je u sarajevski Centralni zatvor, a njegov odvjetnik po službenoj dužnosti Senad Dupovac lokalnim je medijima izjavio kako Jašarević nema nikakvih primjedbi na pritvorske uvjete te da je sam u sobi.
Dupovac je za 'Dnevni avaz' kazao kako i dalje drži da bi Jašarevića trebalo poslati na psihijatrijsko promatranje, no zbog interesa istrage to u sadašnjoj fazi nije realno očekivati. 'Ako ode na kliniku, vještačenje će sigurno potrajati', kazao je Dupovac dodajući da se ni sam Jašarević nije suglasio s podnošenjem zahtjeva za psihijatrijsko promatranje. Jašarevićeva supruga Mirela, koju je policija također privodila, po riječima odvjetnika Dupovaca sada se nalazi na 'zaštićenoj lokaciji' poznatoj njemu i tužitelju. (Hina)