Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju BiH i Europska komisija potpisale su 16. lipnja, a za prihvaćanje tog dokumenta glasovali su svi zastupnici koju su bili nazočni sjednici Zastupničkog doma.
U uvodnom izlaganju predsjedatelj Vijeća ministara BiH Nikola Špirić istaknuo je iznimnu važnost provedbe SSP-a kao trenutačno ključnog izazova koji stoji pred tom zemljom na putu ka punopravnom članstvu u EU.
'Svi moramo dati potporu na ovom putu', rekao je Špirić ocijenivši kako bi i vladajuće stranke i oporba morale shvatiti da je rječ o zajedničkom interesu svih građana i cijele države.
Iako su svojim glasovima podržali prihvaćanje SSP-a, predstavnici oporbenih stranaka ocijenili su tijekom rasprave kako je riječ o svojevrsnom daru Unije Bosni i Hercegovini, čije vlasti nisu pokazale ni minimum spremnosti i sposobnosti za prilagodbu europskim standardima.
Izravna kritika vladajućoj koaliciji stigla je i u obliku inicijative trojice oporbenih zastupnika za izglasavanje nepovjerenja Vijeću ministara BiH.
Zastupnici Jerko Ivanković Lijanović, Sefer Halilović i Hadži Jovan Mitrović najavili su u srijedu da će takav zahtjev uputiti u redovitu parlamentarnu proceduru jer aktualna vlast nije ispunila niti jedan od ciljeva postavljenih u dokumentu o zajedničkom djelovanju koalicije šest stranaka iz siječnja 2007. godine.
'Držimo da je nužna hitna smjena Vijeća ministara ili raspisivanje prijevremenih izbora', kazao je Halilović.
SSP još treba odobriti Dom naroda parlamenta BiH, a nakon toga ga treba ratificirati državno Predsjedništvo.