Organizirani putem interneta

Zabrana društvenih mreža top tema u EU

Slika nije dostupna
Tema o kojoj bruji Europa je rasprava u Velikoj Britaniji o zabrani društvenih mreža. Pitanje je to koje se pojavilo nakon prošlomjesečnih nereda organiziranih telefonom i internetom. Može li se red uvesti zabranom Facebooka ili Twittera?

Velika Britanija već dugo nije doživjela takve nerede. Prošli je mjesec zbog nasilja, paleža i pljački uhićeno oko dvije tisuće ljudi. Policija se činila nemoćnom. Neredi su organizirani putem telefona i društvenih mreža. Kako se boriti protiv modernih tehnologija? Britanske vlasti razmatraju njihovo gašenje u slučaju nereda. Tehnički, vrlo teško.

'Većina društvenih mreža se fizički nalazi izvan teritorija Velike Britanije, dakle ili izvan bilo koje od država. Svaka država ima stotine internet linkova koji vode prema njoj i blokirati pristup točno određenom sadržaju je vrlo, vrlo tehnički, teško tehnički izvesti', tvrdi bloger Marko Rakar.

Ali, nije nemoguće. Brojna ograničenja su na snazi u Iranu, Sjevernoj Koreji ili Kini, zemljama s kojima se rijetki žele uspoređivati. Iz Facebooka i Twittera poručuju da bi se zabranama zapravo postiglo suprotno, ugrozila bi se javna sigurnost.

'Kome ćemo najviše vjerovati o pouzdanosti neke informacije nego svojim prijateljima. Te informacije dijelimo na društvenim mrežama, na Facebooku, Twitteru, Google plusu ili na nekoj drugoj mreži. Zabraniti pristup mjestu koje je za nas vjerodostojno bi jednostavno bilo kontraproduktivno', dodaje Rakar.

Svjesni su toga brojni Britanci. Vlastima poručuju: umjesto borbe protiv novih komunikacija, bilo bi vam bolje da im se prilagodite. Policija je to i učinila. Kontaktirala je Facebook i proizvođače Blackberryja kako bi došla do korisničkih podataka organizatora londonskih nereda.

Povezane teme