'Odgoda bušenja je na snazi trenutno zbog tehničkih problema, a oni se žele uvjeriti kako su svi instrumenti ispravni i jer ne žele ponoviti katastrofu u Meksičkom zaljevu, s bušotinom Macondo', istaknuo e Shokri Ghanem, predsjednik libijske nacionalne naftne kompanije, prenosi Wall Street Journal. BP u Libiji planira bušiti najmanje pet izvora nafte u zaljevu Sirte i na dubinama još većima od one u Meksičkom zaljevu.
Za činjenica zabrinula mnoge, koji su odmah pomislili kako je nova moguća ekološka katastrofa na pomolu. Iz BP-a, međutim, nisu htjeli obznaniti točan datum početka bušenja, već su samo šturo priopćili kako će početi u drugoj polovici ove godine. 'Još uvijek radimo na detaljnom planiranju i pripremama, kako bismo probili prvi izvor i očekujemo da će se to dogoditi u drugoj polovici ove godine', izjavio je Mark Salt, glasnogovornik BP-a.
Libijske vlasti i BP istaknule su kako imaju kapacitete za eventualno saniranje srednje jakog curenja nafte u more, no ako i dođe do eventualnog katastrofalnog izljeva, BP ima ugovor s najvećim kriznim centrom za saniranje naftnih bušotina u svijetu, koji je smješten u engleskom Southamptonu. Zanimljiv podatak ovaj ugledni list navodi za kraj, a u njega je svrstana i naša zemlja, i to u negativnom kontekstu. Naime, Libija je jedina mediteranska zemlja, uz Hrvatsku, koja nema nikakav pričuvni plan za sanaciju curenja nafte iz bušotina u moru.