'Vojne vježbe pokazale su da Rusija ima ograničene sposobnosti združenih operacija sa zračnim snagama, da se nastavlja oslanjati na zastarjelu opremu, da joj manjka sposobnost djelovanja u svim vremenskim uvjetima i strateška transportna sredstva... da časničkom korpusu manjka fleksibilnosti, te da pati od manjka ljudstva', navodi se u bilješci koju je potpisao američki veleposlanik pri NATO-u u Bruxellesu Ivo Daalder.
Ruske oružane snage mogle bi odgovoriti samo na mali ili osrednji lokalni sukob u zapadnim regijama zemlje, ocjenuje se u bilješci. Vojne vježbe pokazale su da se Rusija ne bi bila u stanju boriti u dva mala sukoba istodobno ili voditi operacije većih razmjera, ističe se u američkoj bilješci, uz pozivanje na izvješća vojnog osoblja NATO-a.
U dokumentima se također tvrdi da ruska vojska i ratno zrakoplovstvo ne mogu primjereno surađivati te da nisu osposobljeni za djelovanja u svim vremenskim uvjetima.
Izvješće NATO-a uslijedilo je nakon velikih manevara kodnoga naziva Ladoga i Zapad, koji su održani u zapadnim regijama Rusije tijekom 2009. Njihova je svrha bilo testiranje sposobnosti ruske vojske nakon munjevite pobjede nad Gruzijom u ljeto 2008.
Ta operacija, u kojoj je gruzijska vojska koju su uvježbavali američki instruktori razbijena u tjedan dana, nakon pokušaja zauzimanja teritorija odcijepljene pokrajine Južne Osetije, izazvala je znatnu zabrinutost među članicama NATO-a koje graniče s Rusijom, pa se čini da je izvješće NATO-u trebalo poslužiti i za umirivanje njihovih strahova.
U izvješću se također tvrdi kako se čini da se ruska vojska i dalje spremna koristiti taktičkim nuklearnim oružjem, čak i u malim sukobima. Vjeruje se da Rusija ima oko tisuću komada taktičkog nuklearnog oružja, koje je kratkog dometa i namijenjeno uporabi na ratištu, a nije zabranjeno po međunarodnim konvencijama, niti obuhvaćeno sporazumom o ograničenju strateškog naoružanja - START.
NATO je osudio objavu tajnih diplomatskih bilježaka na WikiLeaksu, a redovito odbija komentirati njihov sadržaj. (Hina)