Stotine milijuna djece i adolescenata diljem svijeta svakodnevno doživljava nasilje u svojem domu, školi i drugdje što bi moglo imati doživotne posljedice, objavila je u četvrtak Svjetska zdravstvena organizacija (WHO).
Nasilje uključuje da djeca trpe udaranje članova obitelji, maltretiranje u školi, kao i tjelesno, emocionalno i seksualno nasilje, rekao je WHO.
U većini slučajeva nasilje se događa iza zatvorenih vrata. Više od polovice onih u dobi od 2 do 17 godina - ili više od milijardu maloljetnika ukupno - doživi nasilje svake godine prema WHO-u.
Kod troje od petero djece i adolescenata radi se o tjelesnom nasilju kod kuće, pri čemu svaka peta djevojčica i svaki sedmi dječak doživi seksualno nasilje.
Prema dostupnim informacijama između četvrtine i polovice maloljetnika izloženo je zlostavljanju.
Samo polovica djece navodno govori o svojim iskustvima nasilja, a manje od 10 posto dobiva pomoć.
Posljedice za cijeli život mogu uključivati depresiju i anksiozne poremećaje, ili korištenje duhana i droga. Kao rezultat toga, mnoga djeca ne postižu svoj potencijal učenja u školi.
“Unatoč tome što se uvelike može spriječiti, nasilje je i dalje užasna svakodnevna stvarnost milijuna djece diljem svijeta - ostavljajući ožiljke koji sežu generacijama”, rekao je Tedros Adhanom Ghebreyesus, glavni direktor WHO-a.
Prva konferencija UN-a o nasilju nad djecom otvorena je u četvrtak u kolumbijskom gradu Bogoti. Više od 100 zemalja obećalo je, na dvodnevnoj konferenciji, pronaći načine za bolju podršku opterećenim roditeljima i uvesti školske programe protiv zlostavljanja i za zdravo društveno ponašanje.
Također su obećali povećati minimalnu dob za stupanje u brak. Neke zemlje žele općenito zabraniti udaranje djece u školi ili kod kuće.