Tauran, čelnik tajništva za međuvjerske odnose Katoličke crkve, rekao je da se u posljednje vrijeme u Europi razgovara i piše o religiji više nego ikad u moderno doba.
'To se događa zahvaljujući muslimanima. Muslimani, koji su postali značajna manjina u Europi, bili su ti koji su tražili mjesto za Boga u društvu', rekao je Tauran u govoru koji je prenio službeni vatikanski dnevni list L'Osservatore Romano.
Vatikanski dužnosnici već duže vrijeme osuđuju sekularizaciju u Europi, gdje su se posljednjih desetljeća odlasci u crkvu značajno smanjili, te se zauzimaju za vraćanje kršćanskim korijenima.
Tauran je međutim rekao da nijedno društvo nema samo jednu vjeru.
'Živimo u multikulturalnim i multireligioznim društvima, to je očito. Nema civilizacije koja je vjerski čista', rekao je Tauran u svom govoru na skupu katoličkih teologa u Napulju.
On se isto tako zauzeo za međuvjerski dijalog, koji je definirao kao 'potragu za razumijevanjem između dva subjekta, uz pomoć razuma, u smislu zajedničke interpretacije međusobnih slaganja i neslaganja'.
Kako se čini, Tauran je time pojasnio izjavu pape Benedikta XVI. koji je u nedjelju rekao da međuvjerski dijalog 'nije moguć u doslovnom smislu te riječi'.
Crkveni dužnosnici rekli su da bi 'doslovni smisao' značio da jedna strana na kraju dijaloga uvjeri drugu da su njezina stajališta pogrešna.
Sudionici u dijalogu ne bi se mogli odreći svojih vjerskih uvjerenja, rekao je Tauran, ali bi trebali biti otvoreni za prihvaćanje pozitivnih aspekata drugih vjera.