Spor oko glavnog grada

Vojvođanski statut potvrđen u srbijanskom parlamentu

Slika nije dostupna
Zastupnici u srbijanskome parlamentu su glasovima vladajuće koalicije i oporbene Liberalno-demokratske partije, potvrdili statut Vojvodine te prihvatili zakon o utvrđivanju ovlasti Autonomne Pokrajine Vojvodine, čime je završen proces koji je počeo prije više od godinu dana.

Tijekom višednevne rasprave oporbeni su zastupnici tvrdili kako su ta dva akta protuustavna i secesionistička te da znače početak razbijanja državnog jedinstva, što su predstavnici vladajuće koalicije opovrgavali optužujući oporbu za površnost i demagogiju.

Predsjednik srbijanske vlade Mirko Cvetković rekao je da je zakon o utvrđivanju ovlasti Autonomne Pokrajine Vojvodine pokušaj dosljedne provedbe decentralizacije Srbije i koncept autonomije te pokrajine bez elemenata državnosti te da su oba predložena dokumenta u skladu sa srbijanskim ustavom.

 Sporni članci

Među najspornijim bio je članak statuta s naslovom 'Glavni grad AP Vojvodine' u kojemu je Novi Sad, umjesto'glavnim gradom', amandmanima imenovan 'glavnim administrativnim središtem Vojvodine'.

Također su osporavani i članci koji predviđaju otvaranje predstavništva Vojvodine u Bruxellesu, mogućnost potpisivanja međuregionalnih ugovora, osnutak vojvođanske akademije znanosti i umjetnosti te razvojne banke.

Zakonom o utvrđivanju ovlasti, među ostalim, uređuje se pravni položaj Vojvodine, izbor i rad tijela i služba koje ona osniva te proširenje njezinih ovlasti, a njezini izvorni prihodi i vlasništvo bit će uređeni posebnim zakonima.Predviđeno je da Vojvodina surađuje s odgovarajućim teritorijalnim zajednicama u drugim zemljama u sklopu srbijanske vanjske politike uz poštovanje teritorijalnog integriteta i pravnog poretka Srbije.Također se predviđa da Vojvodina može zaključivati međuregionalne sporazume te osnivati predstavništva u europskim regijama i u Bruxellesu u skladu s ustavom i statutom.

Lažna dojava o bombi u skupštini

Potvrđivanje statuta i prihvaćanje zakona obilježila je lažna dojava o bombi u skupštini uoči početka glasovanja, pri čemu sjednica nije prekidana, te prosvjed nekoliko desetaka ljudi ispred skupštine protiv donošenja tih dokumenata.Vojvođanska skupština prihvatila je statut u studenome prošle godine, ali je u državni parlament stigao godinu dana poslije, pošto je početkom studenoga ove godine izmijenjen u vojvođanskom parlamentu.

Zastupnici u vojvođanskoj skupštini prihvatili su 7. studenoga pravno-tehničke izmjene prijedloga vojvođanskog statuta, čime je on usklađen s prijedlogom zakona o utvrđivanju ovlasti Vojvodine koji je dva dana prije donijela srbijanska vlada i koji toj pokrajini daje široku autonomiju. (Hina)

 

Povezane teme