Vojska krenula prema Kijevu

Slika nije dostupna
Nekoliko tisuća pripadnika vojnih postrojbi ukrajinskog ministarstva unutarnjih poslova krenulo je prema Kijevu u skladu s naredbom svog zapovjednika Oleksandra Kihtenka usprkos protivljenju ministra unutarnjih poslova Vasilija Cuška, navodi se u priopćenju ministarstva unutarnjih poslova objavljenom u subotu, a prenose svjetske novinske agencije.

"Pripadnici vojnih postrojbi iz svih regionalnih zapovjedništava MUP-a Ukrajine krenuli su 26. svibnja u smjeru Kijeva unatoč odluci suda o ništavnosti ukaza predsjednika Ukrajine, kojim stavlja te snage pod svoje zapovjedništvo, nije valjan", navodi se u priopćenju MUP-a
čiji je čelnik lojalan Viktoru Janukoviču, predsjedniku vlade i
političkom protivniku ukrajinskog predsjednika Viktora Juščenka.

Juščenko je u petak predsjedničkim ukazom preuzeo kontrolu nad vojnim postrojbama ili takozvanom "unutarnjom vojskom" MUP-a, koje su prema tradiciji iz Sovjetskog Saveza ostale unutar MUP-a i zadužene su za unutarnju sigurnost, osiguravanje zatvora i zaštitu javnog reda.

Juščenko je naredio Kihtenku da osigura najvažnije zgrade državnih institucija, između ostalog i državno odvjetništvo, u kojem su se u četvrtak nakon smjene glavnog državnog odvjetnika Svjatoslava Piskuna sukobile različite sigurnosne strukture odane Juščenku i Janukoviču.

Juščenko je smijenio Piskuna i postavio za vršitelja dužnosti Viktora Šemčuka, ali je ubrzo, kao i u dosadašnjim slučajevima sa Juščenkovim odlukama, jedan od lokalnih sudova odluku poništio, tako da smijenjeni Piskun tvrdi da je on i dalje na dužnosti.

U međuvremenu se u Kijevu u subotu održava još jedan u nizu sastanaka s ciljem rješavanja gotovo dvomjesečne političke krize u Ukrajini.

Juščenko se sastao s Janukovičem, predsjednikom parlamenta Aleksandrom Morozom, tajnikom Vijeća nacionalne sigurnosti Ivanom Pljuščom, čelnicom oporbenog bloka Julijom Timošenko i predstavnicima radne grupe za pripremu i provedbu prijevremenih parlamentarnih
izbora.

Unatoč gotovo svakodnevnim sastancima predsjednika i premijera, kriza, koja je nastala nakon Juščenkove odluke 2. travnja da raspusti parlament i raspiše parlamentarne izbore, čemu se usprotivila vlada na čelu s Janukovičem, samo se dalje zaoštrava.

Imenjaci Juščenko i Janukovič do sada su se jedino uspjeli složiti da izbore treba održati, ali nikako ne mogu postići kompromis oko datuma. 

Juščenko i oporbeni blok bivše premijerke Julije Timošenko traže da se izbori održe već idućeg mjeseca, dok Janukovič, socijalisti i komunisti smatraju da se izbori mogu provesti tek ujesen.