Jedva preživio

Šokantni detalji o vojniku čiji je bijeg iz Sjeverne Koreje obišao svijet: "Imat će doživotne posljedice"

1/2 >> Pogledaji ovu galeriju
Galerija
Posljednji prebjeg iz Sjeverne Koreje, mladi vojnik kojeg je prilikom bijega zasula i kiša metaka, operiran je i oporavlja se u bolnici. Njegov kirurg otkrio je kako ima noćne more da će ga deportirati natrag u Sjevernu Koreju.

Sjevernokorejski vojnik koji je prošli tjedan pobjegao na Jug pretrčavši demilitariziranu zonu te je pritom ranjen s čak pet hitaca zove se Oh i ima 24 godine. Kirurg koji ga je operirao i koji je jedan od rijetkih koji s njime razgovara rekao je da je Oh "simpatičan momak". U sobu su mu objesili južnokorejsku zastavu jer živi u strahu da će ga deportirati u zemlju iz koje je pobjegao.

Nakon njegova bijega, čini se da Sjeverna Koreja ojačava granicu u području demilitarizirane zone pa je tako jedan dužnosnik objavio fotografiju na kojoj se vidi kako Sjevernokorejci kopaju rov.

Pogledaj na Twitteru
Greška tijekom preuzimanja Tweet-a. Možda je pobrisan.

Ispred Ohove sobe nalaze se čuvari koji budno paze na njega.

"Kada se probudio u nedjelju, plakao je zbog boli. Medicinski timovi danima su radili kako bi uklonili ostatke streljiva iz njegova tijela koji su mu ozlijedili unutarnje organe. Osim toga, Oh ima i tuberkulozu, hepatitis B i crijevne parazite", rekao je kirurg John Cook-Jong Lee. Jedan crv kojeg su izvadili imao je čak 27 centimetara, a kirurg ističe kako je u 20 godina karijere to vidio samo u udžbenicima.

Svom liječniku Oh je otkrio kako se vojsci Sjeverne Koreje priključio sa 17 godina, nakon završetka srednje škole, i rekao je da više nikad ne želi biti vojnik.

U bolnicu je dovezen američkim vojnim helikopterom u kojem su se borili za njegov život jer su mu pluća bila na rubu otkazivanja, a zbog ozljeda koje je zadobio imat će doživotne posljedice. U bolnici je dva puta operiran i dobio je transfuzijom 12 litara krvi.

Kada se oporavi, Oh će morati proći ono što i ostali prebjezi iz Sjeverne Koreje. Prvo ih ispitaju obavještajne službe, a onda borave tri mjeseca u centru za preseljenje gdje moraju proći edukaciju o životu u Južnoj Koreji. Nakon što ih puste na slobodu, osigurana im je jednogodišnja pomoć od 6450 dolara, kao i podrška u stambenom zbrinjavanju i pronalasku posla, piše Guardian.