Gost Dnevnika Nove TV je stručnjak za geopolitiku profesor Vlatko Cvrtila.
Jesu li zakazale obavještajno-sigurnosne službe ne samo u BiH, već i u regiji?
Obavještajne službe su upozorile da se nešto priprema, ali to upozorenje nije bilo dovoljno specificirano, vjerojatno nisu imali dovoljno informacija da bi mogli precizirati gdje bi se eventualno moglo dogoditi i da će biti napadnute institucije kao što je policija. S jedne strane, oni jesu obavili svoj posao, a s druge strane vidimo da se radi o tipu terorizma kojeg je jako teško otkriti. Ako uzmemo u obzir da sigurnosno-obavještajni sektor u BiH nije na razini osposobljenosti kao što su to zapadni sigurnosni sektori, a ti zapadni su isto imali slične napade, a nisu mogli prepoznati na vrijeme te prijetnje, onda ne treba prigovarati ni sigurnosnom sustavu BiH. Nažalost, to su takvi tipovi organizacije i pojedinaca koje je jako teško otkriti.
Kolika je opasnost od jačanja međunacionalnih napetosti?
Nažalost, jako velika, u posljednjih 24 sata nekako se fokus prebacio sa samog čina terorizma, sa pojedinca, organizacije koja je stajala iza njega, na određena unutarnje politička pitanja, a nažalost obojana su i nacionalno, odnosno etno nacionalno. To je vjerojatno u ovom trenutku najveća prijetnja, da se ovakvi i slični slučajevi koji će se možda dogoditi u budućnosti, pretvore u ta međunacionalna sporenja.
U BiH, u Sarajevo, uskoro dolazi Papa, hoće li ovi napadi dovesti u pitanje taj dolazak?
Ovo će sigurno biti element koji će se ozbiljno uzeti u obzir s obzirom na sposobnosti sigurnosno-obavještajnog sustava BiH da osigura dio svojih odgovornosti koje moraju. Međutim, Papu ne čuvaju samo nacionalne policije, već i druge snage i sigurnosno obavještajni kapaciteti koji osiguravaju njegov dolazak. Ali, ako bi se situacija pogoršavala, da dođe do nekih novih napada, moguće je da se razmotri i nedolazak. Mada, ovaj Papa je pokazao, bila je slična prijetnja na Filipinima, da ipak ide, bez obzira na opasnosti i prijetnje koje mu prijete u određenom području.
Kako vidite mjere koje su sada pokrenute u BiH, mogu li one dati rezultate ili će se pretvoriti u mehanizam za međuentiteske igre?
Ovo što se sada predlaže ukazuje da se više fokusira na nekakve unutarnje političke razloge i odnose koji nisu od jučer, nisu od ovog događaja nego od ranije i gubi se fokus na ovim sigurnosnim aspektima koji bi trebali biti u ovom trenutku u fokusu.
Terorizam nam se događa pred vratima - čeka nas ulazak u Schengen - hrvatska policija poručila je da surađuje s vlastima BiH - što Hrvatska tu može bolje i drugačije činiti?
Kroz suradnju ne samo s BiH nego i s drugim službama, redovito ta suradnja i razmjena informacija i jedan drugačiji i otvoreniji odnos sa susjedima, upravo u pogledu ovih opasnosti. Takav tip opasnosti nema mjere koja bi mogla apsolutno spriječiti, ali ipak ova suradnja može povećati sposobnost i jedne i druge države.
DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook