Istraga zaključila

Vlakovi se sudarili jer su dispečeri spavali

Slika nije dostupna
Razlog sudara dvaju vlakova u Bugarskoj najvjerojatnije je činjenica da su dva dežurna dispečera na željezničkoj stanici u Dragomanu prespavala polazak vlakova, donosi bugarski dnevni list Monitor.

U ponedjeljak se između bugarskih mjesta Dragojol i Dragoman sudario putnički vlak koji je vozio na relaciji Beograd-Sofija s vlakom koji je prevozio osoblje pogranične stanice na zapadu Bugarske. U nesreći je ozlijeđeno 26 putnika, no na sreću nitko nije poginuo.

Nesreće na bugarskim željeznicama u posljednje vrijeme se često događaju pa je upravo stoga ministar unutrašnjih poslova te zemlje Cvetan Cvetanov zatražio što hitniju istragu o ovom slučaju.

>> U sudaru vlakova ozlijeđeno 15 osoba

Prema prvim prikupljenim podacima dva dispečera su propustili jedan drugog obavijestiti da su na istom kolosjeku stanice u Dragomanu zaustavljena oba vlaka. Najvjerojatnije je putnički vlak krenuo bez odobrenog signala na semaforu, odnosno to odobrenje nije dao otpravnik vlakova. Oba dispečera su smijenjena, a otkaze su dobili i otpravnik vlakova te izvršni direktor bugarskih željeznica.

Istraga pokušava razjasniti detalje nesreće, a još uvijek nije jasno je li strojovođa odlučio svoju ruku krenuti ili mu je netko dao pogrešan signal. Dodatne detalje o nesreći dati će podaci iz specijalnih uređaja iz lokomotiva koje su slične crnim kutijama koje se nalaze u zrakoplovima.

Povezane teme