Vlada za ratifikaciju SSP-a i 'energetskog' sporazuma s Rusijom

Slika nije dostupna
Srbijanska Vlada je prihvatila prijedlog za ratifikaciju Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju s Europskom unijom i srbijansko-ruskog energetskog sporazuma i oba će biti dostavljena Skupštini na ratifikaciju nakon izvanrednih parlamentarnih izbora 11. svibnja i utemeljenja novog parlamenta.

Za SSP su glasovali ministri iz Demokratske stranke (DS) i G17 Plus, a premijer Vojislav Koštunica i ministri iz njegove Demokratske stranke Srbije (DSS) i Nove Srbije (NS) napustili su sjednicu u vrijeme glasovanja, te se vratili kad je počela rasprava o "energetskom" sporazumu s Rusijom, za koji su zatim i glasovali.

Vladine sjednice uobičajeno se održavaju četvrtkom, no, kako je priopćeno, na prijedlog srbijanskog predsjednika Borisa Tadića premijer Vojislav Koštunica je sjednicu sazvao za danas, u vrijeme predizborne šutnje, kako bi se izbjegle političke zloporabe u vezi sa sporazumima koji su na dnevnom redu.

SSP je u Luxemburgu prošli tjedan potpisao potpredsjednik Vlade Božidar Đelić unatoč protivljenju premijera Koštunice i njegova koalicijskog partnera Velimira Ilića te unatoč tvrdnjama da iza potpisa na SSP stoji priznanje "lažne države" Kosova i da je taj čin "protuustavan" i "izdajnički".

"Energetski" sporazum s Rusijom, koji je u siječnju potpisao predsjednik NS-a ministar Velimir Ilić, predviđa osnivanje zajedničkog poduzeća za gradnju magistralnog plinovoda kroz Srbiju godišnje propusne moći od deset milijarda prostornih metara plina te prodaju 51 posto srbijanske Naftne industrije (NIS) ruskom "Gazpromu" za 400 milijuna eura, uz obvezu ulaganja u tu tvrtku još 500 milijuna eura.

Ministri iz DS-a Borisa Tadića i G17 Plus do sada su odbijali u Vladi odlučivati o "energetskom" sporazumu s Rusijom, tvrdeći da je ova Vlada tehnička te da tek novi parlament može potvrditi taj dokument.

Protiv ratifikacije toga sporazuma danas je, u vrijeme sjednice, pred Vladinom zgradom prosvjedovalo oko tisuću članova i pristaša Liberalno-demokratske stranke (LDP) Čedomira Jovanovića. Protive se sporazumu s Rusijom jer smatraju da je cijena NIS-a preniska i da se time kupuje ruska potpora u kosovskom pitanju.