PROSVJEDI U RUMUNJSKOJ

Deseci tisuća ustali protiv korupcije, uzvratili im suzavcem i pendrecima, ozlijeđene stotine

1/7 >> Pogledaji ovu galeriju
Galerija
Više od 450 osoba ozlijeđeno je, a tridesetak privedeno u prosvjedu protiv lijeve vlade koji je izmaknuo kontroli u petak navečer u Bukureštu, objavila je u subotu policija.

Brojnim ozlijeđenima morala se pružiti medicinska pomoć nakon što su udisali suzavac koji su koristile snage reda, dok su drugi natučeni, po bolničkim izvorima. Tridesetak policajaca također je među ozlijeđenima, 11 hospitalizirano.

Kritizirana od oporbe desnog centra zbog intervencije silom, policija je odgovorila da je djelovala "postupno i proporcionalno" kao odgovor na žestoke napade nekoliko desetaka huligana.

Približno 80.000 Rumunja, među kojima tisuće iseljenika koji su se posebno za tu priliku vratili u zemlju, neki u pratnji djece, okupilo se na Trgu pobjede kako bi osudili "korupciju" vlade.

Više desetaka ih je pokušalo razbiti policijski kordon bacajući kamenje i boce s vodom u pravcu snaga reda Snage reda odgovorile su suzavcem te šmrkovima s vodom kako bi ispraznili trg.

Predsjednik desnog centra Klaus Iohannis, u otvorenom sukobu sa socijaldemokratskom vladom, osudio je "brutalnu i neproporcionalnu intervenciju žandarmerije", pozivajući ministricu unutarnjih poslova Carmen Dan da se "izjasni o tijeku događaja".

U petak navečer prosvjednici su skandirali "Ostavka" i "Lopovi". Više desetaka okupljenih je pokušalo probiti policijski kordon, a policija je upotrijebila suzavac da ih udalji.

Noseći zastavu Španjolske, u kojoj žive rumunjski iseljenici Stefan i Ileana Anghel, tridesetogodišnjaci, proputovali su Europu kako bi sudjelovali na sinoćnjem skupu. Istaknuli su da se nažalost u Rumunjskoj ništa nije promijenilo, da nema modernih cesta i škola i da je posvuda na djelu korupcija. Jedan drugi par, šezdesetogodišnjaci je na "proslavu dijaspore" stigao iz New Yorka gdje žive tridesetak godina.

I oni su istaknuli korupciju i pronevjere novca kao najveće probleme zemlje. Više tisuća ljudi je prosvjedovalo i u drugim velikim gradovima.

Oko 4 milijuna Rumunja, od ukupno 20, rade u inozemstvu, od kojih polovica u Italiji i Španjolskoj, prema službenim podacima.

Tijekom 2017., iseljeni Rumunji su obiteljima u domovini poslali 4,3 milijarde eura, ili blizu 2,5 posto BDP-a zemlje, jedne od najsiromašnijih u Europi. (Hina)