UKLONJEN CIJELI ODLOMAK

Zbog pritiska SAD-a: Prihvaćena ublažena rezolucija UN-a o seksualnom nasilju u ratnim sukobima

Vijeće sigurnosti UN-a (Drew Angerer / GETTY IMAGES NORTH AMERICA / AFP)
Vijeće sigurnosti UN-a u utorak je usvojilo ublaženi tekst rezolucije UN-a o seksualnom nasilju u ratnim sukobima nakon što su Sjedinjene Države zaprijetile vetom u slučaju da se ne prihvate zahtijevane promjene u tekstu.

SAD je tražio da se iz teksta rezolucije, koju je predložila Njemačka, ukloni pasus koji se odnosi na nužnost osiguravanja svekolike pomoći žrtvama seksualnog nasilja, uključujući spominjanje "spolnog i reproduktivnog zdravlja žena", što su Sjedinjene Države shvatile kao prešutnu potporu pobačaju.

Rezolucija je prihvaćena glasanjem nakon što je uklonjen cijeli odlomak teksta.

Njemački ministar vanjskih poslova Heiko Maas kazao je da rezolucija predstavlja prekretnicu, no francuski je veleposlanik Francois Delattre kazao da je "neshvatljivo" ne spomenuti spolno i reproduktivno zdravlje kad se govori o žrtvama silovanja i seksualne agresije. Dodao je da je zabrinut činjenicom da je prijetnja vetom korištena "kako bi se dovelo u pitanje 25 godina napretka na području ženskog zdravlja".

"Nedopustivo je i neshvatljivo da Vijeće sigurnosti ne može prihvatiti činjenicu da bi žene i djevojke koje su bile žrtve seksualnog nasilja u sukobima i koje nisu željele ostati trudne trebale imati pravo prekida neželjene trudnoće", kazao je veleposlanik.

Britanija, Belgija i Južnoafrička Republika su među ostalim državama izrazile žaljenje zbog izbacivanja navedenog dijela teksta rezolucije.

Kina i Rusija su također imale primjedbe na tekst rezolucije koje su se odnosile na druge njezine dijelove, ali su se suzdržale kako ne bi vetom onemogućile prihvaćanje rezolucije.

Dobitnici Nobelove nagrade za mir Nadia Murad i Denis Mukwege bili su, zajedno s odvjetnicom za ljudska prava Amal Clooney, prisutni na raspravi koja je trajala cijeli dan.

Predstavnica UN-a zadužena za seksualno nasilje u ratnim sukobima Pramila Patten naglasila je u raspravi kako je izuzetno potrebno omogućiti sveobuhvatne usluge žrtvama nasilja, uključujući spolno i reproduktivno zdravlje. (Hina)