Vijeće sigurnosti podijeljeno u vezi Gruzije

Slika nije dostupna
Vijeće sigurnosti podijeljeno je između dva plana rezolucije kojima bi UN trebao pridonijeti rješenju krize u Gruziji na temelju mirovnog sporazuma koji su, uz posredovanje Francuske, sklopili Moskva i Tbilisi, rekli su diplomati.

Veleposlanik Rusije Vitalij Čurkin rekao je novinarima nakon zatvorenog sastanka Vijeća kako se nada da će zemlje članice poduprijeti plan koji je on predstavio.

Taj tekst izražava podršku Vijeća planu u šest točaka kojeg su u Moskvi 12. kolovoza prihvatili ruski predsjednik Dmitri Medvedev i francuski Nicolas Sarkozy i tekst podsjeća na tih šest točaka, ali ne spominje jasno poštivanje teritorijalnog integriteta Gruzije, što želi Zapad.

Čurkin je tekst predstavio u srijedu 24 sata nakon što se usprotivio jednom drugom planu rezolucije, koji je predložila Francuska, a kojem zamjera što sadrži samo dvije od šest točaka mirovnog plana, o povlačenju ruskih i gruzijskih snaga na položaje od prije sukoba 7. kolovoza.

Zamjenik američkog veleposlanika Alejandro Wolff ponovio je u četvrtak da je ruski plan neprihvatljiv za Sjedinjene Države i naglasio važnost koju Washington i saveznici daju poštivanju teritorijalnog integriteta Gruzije.

To je glavna sporna točka, jer Rusija želi da se "zaledi stanje na terenu", a Južna Osetija i Abhazija su tražile u četvrtak od Rusije da im prizna neovisnost.

Wolff je naglasio da su uz šest točaka plana koji je dogovorio francuski predsjednik, važni i načini razmještanja ruskih snaga u zonama sukoba nakon njihovog povlačenja s većine gruzijskog teritorija.

Američki diplomat smatra problematičnom stalnu prisutnost ruskih snaga u Gruziji, daleko od spornih enklava Južne Osetije i Abhazije, jer ona ugrožava Gruziju.

Nekoliko diplomata reklo je da većina država članica Vijeća ne podržava ruski tekst i žele naći rješenje konsenzusom kako bi trajno riješile gruzijski sukob.

Jedan od njih je rekao da ruski tekst neće dobiti dovoljan broj glasova da bi bio prihvaćen, ali je naglasio da će postizanje konsenzusa biti teško i dugotrajno.

Povezane teme