Pomoć zbog krize

VIDEO: Veliko pospremanje u Grčkoj

Slika nije dostupna
Europa, ali i svijet sa strepnjom prati sve što se događa u Grčkoj. Hoće li se uspjeti izvući, natjerati građane na odricanja ili će za sobom povući i ostatak Europe. Jučer su se opet zatresle burze, ali ne i atenska. Atena je svaku večer pozornica demonstranata, a Vlada je neumoljiva u provođenju štednje.

Veliko je pospremanje u Ateni. No, posljedice prosvjeda i danas plijene pozornost turista, kao i hrpe smeća. Smetlari štrajkaju već osmi dan.Trgovac Kostas Babulas vjeruje da mu to neće otjerati kupce. 'Nadam se da je kriza kratkog vijeka. Ne može se reći da je Atena nesigurna, mislim da je jako siguran grad', rekao je Babulas. Nakon prosvjeda danas je druga pjesma. Turista ispred akropole kao u priči. Slika Atene u plamenu nije ih pokolebala. 'Mislili smo da je cijeli grad u plamenu, ali mi smo sjedili na krasnoj večeri nekoliko metara od parlamenta i ništa se nije događalo', rekla je turistkinja iz SAD-a.

>> VIDEO: Ponovno sukobi policije i prosvjednika u Ateni

Ništa se međutim ne događa u Petrosovu restoranu. Ne pamti kada su mu stolovi u ovo doba godine bili prazni. 'Radim 40 godina i u ovo doba godine nisam imao dovoljno stolica, a sada je promet pao. Bojim se da će se kriza iz Grčke proširiti na cijelu Europu', rekao je Petros Mproutzos, vlasnik restorana. Koja kriza, a kafići puni? No, Grčka mladež kavu na špici popije jednom u dva tjedna. Ne čudi kada ju plaćaju četiri eura ili 30 kuna. Neki si više ne mogu ni to priuštiti.

'Moj brat je diplomirao prije godinu dana i od tada ne može naći posao', rekla je jedna Grkinja. Posao danas traži svaki deseti Grk. Mnogi se nadaju da će ga naći u turističkoj sezoni. Jer, osim antičkog, turistima je za fotografiju zanimljivo i današnje doba. Za deset dana Grčka treba vratiti skoro 11 milijardi dolara kredita. Ali prije toga mora pronaći novac. U tome će im pomoći 15 zemalja Eurozone, a ključna je Njemačka. Tamo je prošla pomoć, no većina građana u ostalim zemljama negoduju. Zašto pomagati i spašavati nekoga tko se ne želi odreci dosadašnjih povlastica. Da je stanje zabrinjavajuće pokazuje podatak da su svjetske burze i danas poslovanje završile u crvenom.

Unatoč prosvjedima brojnih građana, Grčki je parlament prihvatio mjere štednje. Prva je nagrada stigla. Njemački parlament izglasao je pomoć Ateni tešku više od 22 milijarde eura. Kriza u Grčkoj glavna je tema izvanrednog sastanka čelnika zemalja eurozone u Briselu. Očekuje se konačna potvrda plana pomoći Grčkoj teškog čak 80 milijardi eura. Međutim svjetska financijska tržišta i dalje drhte. Padaju gotovi svi vodeći svjetski burzovni indeksi.

'Grčka je vrh ledenog brijega. Morate znati da nije vrh ledenog brijega potopio Titanik već ono ispod. Ako ne možemo riješiti probleme u Grčkoj, kako možemo međunarodnoj zajednici reći da Portugal, Italija i Španjolska neće biti problem', rekao je Robert Halver, njemački burzovni analitičar. A da su u strahu velike oči pokazala je pogreška s njujorške burze. U jednom je trenutku bila u minusu čak devet posto. 'Jedna je brokerska tvrtka možda pritisnula krivo dugme i povećala prodaju za nekoliko nula. Dakle ako želite prodati 100, prodali ste 10.000. U ovom slučaju možda su bile milijarde umjesto milijuna', kaže Art Cashin, broker na njujorškoj burzi. I dok ulagači strahuju od širenja krize na druge zemlje eurozone, stanje u Grčkoj moglo bi se odraziti i na Bugarsku, Rumunjsku i Srbiju. Te su zemlje izložene riziku zbog snažne uloge grčkih banaka.

Povezane teme