Posljednja vijest oko bušenja tunela bila je ta da treba još samo 34 metra da bušilica stigne do rudara na 700 metara dubine. Ipak, spasioce se upozorava da ne srljaju, kako ne bi oštetili bušilicu ili je zaglavili.
>> Čile: Prvi rudari će biti izvučeni u utorak
Ministar rudarstva Laurence Golborne novinarima je rekao kako će izvlačenje rudara na površinu iz rudnika San Jose, početi tek za otprilike tri do osam dana. 'Jako smo blizu. Bilo bi vrlo komplicirano, da nakon sveg ovog truda oštetimo rupu. Trebamo biti iznimno oprezni i izvesti to kontrolirano', istaknuo je Golborne, prenosi BBC.
Trube i sirene
Inženjer na čelu tima spasioca koji buše rupu do rudara Andre Sougarret, dodao je kako će se morati poslati kamera niz dugačku rupu, kako bi se svi uvjerili da nema opasnosti za rudare. Kad spasioci jednom probiju kompletan vertikalni tunel, trubama i sirenama će dati do znanja obiteljima rudara kako je bušenje gotovo.
Tad će se pomoću kamere utvrditi mogu li se rudari kapsulom izvući bez oblaganja stijenki tunela čeličnim cijevima. Ta bi se odluka trebala uskoro donijeti, rekao je Golborne. Za te potrebe, na teren su dovezene i velike dizalice, koje bi spuštale čelične cijevi niz tunel. Procjenjuje se kako će svakom rudaru trebati po sat vremena da ga se izvuče na površinu.
Sunčane naočale i stotine novinara na dočeku
Prije spašavanja, rudarima će spasioci dostaviti naočale za sunce, kako ih ne bi sunčevo svijetlo nakon toliko vremena pod zemljom iritiralo i zaslijepilo ih. Gotovo pa da i ne treba govoriti kako će stotine novina s raznoraznih strana svijeta pokrivati taj monumentalni epilog najvećeg spašavanja rudara u svijetu dosad.
Podsjetimo, 33 rudara zarobljena su u rudniku San Jose još od 5. kolovoza, nakon što se dio rudnika urušio. Dosad u svijetu nitko nije ostao toliko dugo zarobljen pod zemljom.