Ovakav potez predstavlja fenomen u Mađarskoj, iako to nije prvi puta da se negdje u svijetu uvodi alternativna lokalna valuta. Samo u spomenutom gradu čak 400 obrta i trgovina prima plavi franak kao valjanu valutu, a pridružile su im se tvrtke sve od Budimpešte pa do Austrije, piše Reuters. Čini se kako Mađarska neće tako brzo uvesti euro.
Nova valuta dobila je naziv po novcu koji su koristili Napoleonovi vojnici kako bi kupovali lokalno vino. Tamas Perkovatz, biznismen i predsjednik lokalne neprofitne udruge istaknuo je kako plavi franak neće u potpunosti zamijeniti forintu, ali da će zauzeti od 15-20 posto novčanog tržišta.
Forinta je postala preskupa
'Ovo nije ništa drugo do prepoznavanja činjenice da se u našoj ekonomiji nalazi manjak novca u cirkulaciji, a onaj koji je tamo, postao je preskup', zaključio je Perkovatz. On dodaje kako bi se plavi franak mogao tiskati i u količinama koje se broje u milijardama forinta, s obzirom da je budžet grada Soprona 28 milijardi forinti, odnosno 104,55 milijuna eura.
Plavi franak može se koristiti isključivo kao gotovina, bez bankovnih transakcija, što neki mogu smatrati i pozitivnom stvari. Lokalne trgovine čak daju i popuste ljudima koji plaćaju plavim frankom. Lokalno stanovništvo ističe kako je uvođenje plavog franka stvar ponosa i identiteta, te da bi to moglo pomoći i uzdizanju lokalnog turizma.