Najbolje vidjljiva iz Kenije

Cijeli svijet gledao HIBRIDNU POMRČINU SUNCA

Slika nije dostupna
Rijetka hibridna pomrčina Sunca 3. studenog mogla se pratiti od Kariba i istočnih obala SAD-a, preko južne Europe do Afrike i Bliskog istoka.

Hibridna pomrčina, kakva je bila vidljiva, nastaje u trenutku kada je Mjesec na takvoj udaljenosti da se iz nekih krajeva, zbog zakrivljenosti Zemlje, vidi prstenasta, a iz drugih potpuna pomrčina, piše Huffington Post.

>> FOTO Ovako izgleda pomrčina Sunca na Marsu

Ona se u Hrvatskoj nije mogla vidjeti. Na onim dijelovima putanje na kojima se vidjela potpuna pomrčina, udubine na profilu Mjeseca propustile su svjetlost Sunca. Tako su nastale sjajne točke u Sunčevoj atmosferi. Na drugom dijelu putanje na kojem se dogodila prstenasta pomrčina, planine na Mjesecu pokrile su dijelove prstena tako da je on izgledao isprekidano.

Od 11.898 zabilježenih pomrčina sunca u povijesti, samo je 4,8 posto bilo hibridnih.

DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook