Najmanje 600 ljudi je poginulo i stotine su ozlijeđene u potresu magnitude 6 stupnjeva po Richteru koji je pogodio istočni Afganistan u blizini granice s Pakistanom, a spasioci pretražuju ruševine domova u potrazi za preživjelima, objavile su talibanske vlasti.
Potres je planinsku pokrajinu Kunar pogodio u nedjelju u 23:47 po lokalnom vremenu. Epicentar je bio na dubini od samo 8 kilometara, a plitki potresi obično uzrokuju veću štetu. Oko 20 minuta kasnije u istoj se pokrajini dogodio potres magnitude 4,5 stupnjeva.
"Broj poginulih i ozlijeđenih je velik, ali s obzirom na to da je područje teško dostupno, naši timovi još uvijek su na terenu", rekao je glasnogovornik ministarstva zdravstva Sharafat Zaman.
"Lokalni dužnosnici i stanovnici trenutačno sudjeluju u akcijama spašavanja pogođenih osoba. Timovi za pomoć iz središta i obližnjih pokrajina također su na putu", objavila je talibanska vlada.
Stotine ozlijeđenih prebačene su u bolnice, a neki od njih do liječnika su prevezeni i helikopterom.
Spasioci su radili u nekoliko okruga planinske pokrajine gdje je potres pogodio, rušeći kuće od blata i kamena u pokušaju da pronađu preživjele. Talibanske vlasti objavile su i fotografije hitnih službi na terenu.
Jalalabad je živahan trgovački grad zbog svoje blizine Pakistanu i važnog graničnog prijelaza između dviju zemalja. Iako grad prema podacima gradske uprave ima oko 300.000 stanovnika, smatra se da je metropolitansko područje znatno veće. Većina zgrada su niskogradnje, uglavnom od betona i cigle, dok su kuće u okolnim područjima često građene od blatnih cigli i drveta, često loše konstrukcije.
Afganistan je sklon smrtonosnim potresima, osobito u planinskom lancu Hindu Kush, gdje se susreću Indijska i Euroazijska tektonska ploča.