Visoki ruski dužnosnik vojne obavještajne službe, general-pukovnik Vladimir Aleksejev, zamjenik šefa Glavne obavještajne uprave (GRU), upucan je u petak u svojoj stambenoj zgradi u Moskvi te je u teškom stanju prevezen u bolnicu, potvrdili su ruski istražitelji.
Prema navodima Istražnog odbora Rusije, neidentificirani napadač ispalio je nekoliko hitaca na Aleksejeva, nakon čega je pobjegao s mjesta događaja. Napad se dogodio u stambenoj zgradi na Volokolamskoj autocesti, a policija i sigurnosne službe odmah su pokrenule opsežnu istragu.
Ruski mediji navode da je napadač čekao Aleksejeva u trenutku kada je izlazio iz stana kako bi krenuo na posao. Prema informacijama lista Kommersant, general je tijekom napada zadobio prostrijelne rane ruke, noge i prsa, navodno tijekom kratke borbe s napadačem. Telegram kanali SHOT i Baza izvijestili su da je Aleksejev upucan ispred lifta, a provjeravaju se informacije da je u pucnjavi sudjelovala ženska osoba. Prema tim navodima, ispaljena su tri metka, piše Reuters.
Stanovnici zgrade rekli su da su čuli pucnjeve i zapomaganje, a potom vidjeli Aleksejeva kako teško ozlijeđen leži u krvi.
"Cijeli kat je u krvi", rekao je jedan od susjeda dodajući da je general neko vrijeme bio pri svijesti prije dolaska hitne pomoći. Jedan od stanara pozvao je hitne službe.
Izvor RT-a u policiji potvrdio je da je Aleksejev u teškom stanju, dok pojedini ruski mediji navode da je njegovo stanje kritično. Aleksejev (64), koji je rođen u Ukrajini dok je još bila dio Sovjetskog Saveza, nositelj je odlikovanja Heroj Rusije, koje mu je dodijelio predsjednik Vladimir Putin.
Kremlj je potvrdio da je Putin obaviješten o pucnjavi te je izrazio nadu da će se Aleksejev oporaviti. Glasnogovornik Kremlja Dmitrij Peskov izjavio je da su vojni zapovjednici i visoki stručnjaci u ratnim uvjetima izloženi povećanim sigurnosnim rizicima.
"Jasno je da su vojni zapovjednici i visokorangirani stručnjaci u opasnosti tijekom ratnog vremena. No nije na Kremlju da odlučuje o mjerama njihove zaštite, to je odgovornost specijalnih službi", rekao je Peskov.
Njegova susjeda Alessandra rekla je da sustav videonadzora u zgradi funkcionira, nakon nepotvrđenih izvješća da se napadač možda predstavio kao dostavljač hrane kako bi dobio pristup zgradi.
Od prosinca 2024. godine u Moskvi i okolici ubijena su još tri visoka vojna dužnosnika istog ranga kao Aleksejev. Načelnik uprave za vojnu obuku Glavnog stožera ubijen je 22. prosinca prošle godine bombom postavljenom ispod njegova automobila.