Tamošnja policija uhitila je nekoliko stotina prosvjednika, tijekom nasilnih prosvjeda, koji su izbili jučer u gradu Urumqi, prenose kineski mediji. Nakon što su prosvjednici počeli napadati prolaznike i paliti vozila na cesti, u prosvjede se umiješala policija, koja je ponovno uvela red, prenosi agencija Xinhua. Kineska vlada za krvavo nasilje optužila je separatističku skupinu Uighura, koja je bazirana u inozemstvu, da je osmislila i provela napade na većinsko etničko kinesko Han stanovništvo.
Uighuri, s druge strane, tvrde kako je policija otvorila vatru na njihove mirne prosvjede bez razloga. Nasilje je rezultiralo noćnim policijskim satom. Očevici navode kako je jučerašnje nasilje započelo s nekoliko stotina osoba te da je njihov broj s vremenom prešao i tisuću prosvjednika. Agencija Xinhua navodi kako su prosvjednici sa sobom nosili noževe, cigle i palice, s njima razbijali vozila i izloge te se sukobili sa snagama sigurnosti. Prosvjednici su ustrajni u tome da su njihovi mirni protesti postali žrtva državnog terora.
'Prvi rezultati istrage upućuju na to da je nasilje organizirala skupina World Uighur Congress, pod vodstvom Rebiye Kadeer' navodi se u vladinom priopćenju. Pokrajina Xinjiang ima većinsko muslimansko stanovništvo i izvor je napetosti već dugi niz godina, jer se želi odcijepiti od ostatka Kine, prenosi BBC.
Zbog ujgurskih etničkih nemira Kina blokira internet
Blokiranjem pristupa internetu kineske vlasti u ponedjeljak nastoje spriječiti kolanje vijesti o nedjeljnim etničkim nemirima u sjeverozapadnoj pokrajini Xinjiangu gdje žive brojni Ujguri muslimanske vjeroispovijedi, u kojima je poginulo 140 ljudi. Međutim, čini se da su kineske vlasti nastojale uporabu interneta ograničiti i drugdje, jer se korisnici u Pekingu i u financijskome središtu Šangaju nisu mogli koristiti Twitterom, popularnom društvenom mrežom. Fanfou.com, kineski takmac Twittera, u ponedjeljak je ostajao nepristupačan kad bi se upisale riječi 'Urumqi', 'Xinjiang', 'Ujgur'. Blokiranjem interneta Kina reagira na etničke nemire, a tako je učinila i lani u dijelovima Tibeta te ove godine uoči 20. godišnjice Pekinškog proljeća.
U Xinjiangu živi otprilike 8,3 milijuna Ujgura, turkofonih muslimana, od kojih neki osuđuju kinesko političko i vjersko nasilje koje Kina opravdava borbom protiv terorizma. Zapadna kineska pokrajina Xinjiang smatra se trgovinskom i energetskom poveznicom Kine sa zemljama središnje Azije, a i sama je bogata plinom, mineralima i poljoprivrednim proizvodima.