Ljevica i sindikati podijeljeni

Veliki otpori reformi tržišta rada u Francuskoj

Slika nije dostupna
Francuska ljevica i sindikati podijeljeni su oko reforme tržišta rada, fleksi-sigurnosti na francuski način, o kojoj je ovaj tjedan počela rasprava u donjem domu francuskog parlamenta, prenose europski mediji.

Najveći francuski sindikat CGT (Confederation generale du travail) i treći sindikat u zemlji FO (Force ouvriere) pozvali su sve radnike u privatnom i javnom sektoru, umirovljenike i nezaposlene na štrajkove i velike prosvjede 9. travnja, kada bi Nacionalna skupština trebala glasovati o zakonu, prenosi Le Figaro.

Na prosvjedima protiv tog zakona, koje su organizirali 5. ožujka u Parizu i drugim gradovima, okupilo se, tvrde, 200.000 ljudi. Zastupnici Lijeve fronte uložili su na prijedlog zakona 4500 amandmana, gotovo jednako kao što je konzervativni Savez za narodni pokret (UMP) uložio na prijedlog zakona o istospolnim brakovima.

>> Ministar s tajnim računom ugrozio predsjednika Hollandea

Amandmana je zapravo samo 450, no svaki je podnijelo desetero zastupnika. Predsjednik njihove parlamentarne skupine GDR (Demokratska i republikanska ljevica) Andre Chassaigne objasnio je da time ne namjeravaju opstruirati proceduru nego žele osigurati dovoljno vremena da iznesu svoja stajališta s obzirom na to da za obranu svakog amandamana imaju pravo na samo dvije minute vremena, prenosi Le Monde. "Naš cilj je da cijeli tekst bude povučen", kazao je.

Zakonu se, po pisanju Reutersa, protive i krajnje lijevi socijalistički zastupnici koji su pripremili 400 amandmana kako bi "uravnotežili" prijedlog zakona za koji smatraju da ide previše u prilog poslodavcima. Budući da nezaposlenost kontinuirano raste već 21 mjesec i iznosi 10,5 posto, francuska vlada želi reformirati tržište rada koje poslodavci smatraju previše rigidnim.

Prijedlog zakona rezultat je dogovora francuskih poslodavaca (MEDEF) i triju umjerenih sindikata (CFDT, CFTC, CFE-CGC) potpisanom 11. siječnja. Reformom će se promijeniti ključne odredbe zakona o radu koje se odnose na 18 milijuna radnika u privatnom sektoru, što bi, kako ističu poslodavci, tržište rada trebalo učiniti "fleksibilnijim i sigurnijim". "Ovaj zakon je loš za sve radnike... Učinit ćemo sve što je u našoj moći da ne prođe u parlamentu", rekao je Thierry Lepaon, vođa sindikata CGT, za radio France Inter, kako prenosi Reuters.

Francuski predsjednik Francois Hollande istaknuo je da su reforme, koje će omogućiti lakše otpuštanje radnika u teškim vremenima, ali i povećati zaštitu radnika na određeno vrijeme, ključan element u njegovim naporima da pokrene gospodarstvo i smanji nezaposlenost. CGT i ljevičarski protivnici optužuju ga, međutim, da je pritom zaboravio na svoja predizborna obećanja i izdao socijalistička načela ne bi li zadovoljio financijska tržišta.

Reforma predviđa mogućnost sklapanja privremenih sporazuma između sindikata i poslodavaca o smanjenju plaća i/ili produljenju radnog vremena kada tvrtka zapadne u poteškoće kako bi se izbjegla otpuštanja. Omogućit će također lakše otpuštanje radnika skraćujući rok u kojem radnik može osporavati otkaz.

Uvode se istodobno neka nova prava i veća zaštita za radnike i nezaposlene, premda će se o većini pregovarati kasnije, kao što su dopunsko zdravstveno osiguranje za sve, veća prava radnika na dodatno obrazovanje, reguliranje rada na određeno vrijeme, predstavnici radnika u upravnim odborima velikih kompanija i sl.

Francuski ministar rada Michel Sapin rekao je da bi zakon trebao stupiti na snagu početkom svibnja. (Hina)

DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook