Unatoč prevladavajućem mišljenju da previše mladih Amerikanaca uzima lijekove za mentalne poremećaje, američko istraživanje pokazuje da takve lijekove uzima tek svaki sedmi američki tinejdžer s dijagnosticiranim poremećajem.
Prema rezultatima istraživanja objavljenih u časopisu Archives of Pediatrics & Adolescent Medicine tek 14 posto američkih tinejdžera s dijagnosticiranim mentalnim poremećajima uzima lijekove. Istraživanje pokazuje da ipak postoji trenda rasta u prepisivanju lijekova za mentalne poremećaje mladim Amerikancima.
>> Facebook uzrokuje depresiju, tjeskobu i paranoju
'Sigurno je da je prepisivanje psihijatrijskih lijekova djeci i adolescentima tijekom proteklih godina u porastu', kaže Benedetto Vitiello s NIH-a no dodaje da je istraživanje pokazalo da većina adolescenata koji ispunjavaju kriterije za medikaciju ne uzimaju lijekove.
Iz toga se može zaključiti da se ili liječe drugim metodama poput psihoterapije ili se ne liječe uopće, kaže Vitiello.
Znanstvenici s Nacionalnog instituta za zdravlje (NIH) koji su obradili podatke oko 10 tisuća mladih Amerikanaca kažu kako nema dokaza da se tinejdžerima propisuje previše lijekova koji uključuju stimulanse, antidepresive i antipsihotike. (Hina)
DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook