Banka službeno poznata kao Institut za religijske poslove (IOR) nije provodila dovoljnu kontrolu svojih klijenata i vlasnicima računa bilo je omogućeno da u tuđe ime prebacuju velike iznose. "Postoji visoki rizik da način na koji IOR funkcionira, bez specificiranja stvarnih klijenata, može biti korišten kao paravan za ilegalne operacije", napisali su tužitelji u dokumentu kojeg citira dnevni list Corriere della Sera.
>> Potres u vrhu Vatikanske banke: Generalni direktor i zamjenik dali ostavke
Oni su također optužili talijanske banke da su prihvaćale novčane transfere iz IOR-a bez da su utvrđivale porijeklo novca koje je potom prebacivano u treće banke. "IOR lako može postati kanal pranja novca poteklog iz kriminalnog miljea", istaknuli su istražitelji. Oni su također odbacili tvrdnje IOR-a da su vlasnici računa bili samo vjerske kongregacije ili svećenstvo. "Među njima ima i privatnih osoba koje zbog svog posebnog odnosa sa Svetom stolicom mogu polagati novac na račune i otvarati nove".
U središtu istrage je transfer od 30 milijuna dolara iz Vatikanske banke talijanskom Creditu Artigianu u rujnu 2010. Tri milijuna eura potom je prebačeno u Bancu del Fucino a 20 milijuna u JP Morgan Frankfurt. Taj su transfer odobrili tadašnji ravnatelj IOR-a Paolo Cipriani i njegov zamjenik Massimo Tulli, koji podnijeli ostavke prošlog tjedna.
Papa Franjo uspotavio je odbor koji će istražiti poslovanje banke. (Hina)
DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook