Izvješće o nesreći, javlja BBC, trebalo je biti dostavljeno Međunarodnoj pomorskoj organizaciji (IMO), ali talijanske vlasti nisu ispoštovale tu odredbu. Iz talijanskog pomorskog ureda tvrde da je to izvješće strogo povjerljivo.
Nesreća Costa Europe dogodila se na krstarenju Crvenim morem, a na brodu je bilo 1500 putnika. Prema pravilniku IMO-a, istragu ozbiljnih brodskih nesreća treba obaviti zemlja pod čijom zastavom brod plovi, a u slučaju Costa Europe to je Italija. Rezultati istrage trebaju biti dostavljeni IMO-u kako bi se iz nesreće izvukli poučni zaključci i, ako je potrebno, napravile promjene u sigurnosnim odredbama.
Posada ili vremenske nepogode?
Ni dvije godine nakon istrage talijanske vlasti nisu IMO-u dostavile izvješće zbog čega nije poznat uzrok nesreće niti što se može učiniti kako bi se poboljšala sigurnost putnika i posade. U vrijeme nesreće egipatske vlasti tvrdile su da je za nasukavanje na mol odmarališta kriva posada Europe dok su iz Coste tvrdili kako su za nesreću krivi nepogodni vremenski uvjeti.
'Posada je nesreću uspoređivala s Titanicom. Kada su otvorili pregradna vrata, zapljusnuo ih je gotovo dva metra visok val. Brod se počinjao naginjati, a kada smo upitali članove posade trebamo li otići po prsluk za spašavanje, rečeno nam je da nema potrebe te kako se radi samo o vježbi' prisjetio se nesreće na Costa Europi Ron Greal te dodao kako su on i njegova supruga čuli snažan udarac i odmah istrčali na palubu da bi doznali što se događa. Kapetan Costa Europe tek je sat vremena poslije obavijestio putnike što se zapravo dogodilo s brodom. Supružnici Greal s broda su evakuirani pet sati nakon što su se nasukali. (VLM Agencija)