Najmanje jedan učenik je poginuo, stotine je ozlijeđeno, a pretpostavlja se da ih je barem još 65 zatrpano nakon urušavanja školske zgrade, jučer u Indoneziji. Spasioci dostavljaju kisik i vodu onima koji su ostali zarobljeni više od 12 sati, a očekuje se da će broj žrtava rasti.
Priključila im se policija i vojska, cijelu noć pretraživale su ruševine – uspjele su spasiti još osmero učenika. Riječ je o islamskom internatu Al Khoziny u gradu Sidoarjo, koji se urušio dok su se učenici molili. To su uglavnom dječaci od sedmog do jedanaestog razreda, u dobi između 12 i 17 godina.
Obitelji i prijatelji učenika okupljaju se u bolnicama i u blizini srušene škole, u suzama se nadajući da će jedan od stotine spasitelja pronaći njihovo dijete.
Teške betonske ploče i ostale ruševine te nestabilni dijelovi zgrade ometali su napore potrage i spašavanja, rekao je Nanang Sigit, časnik potrage i spašavanja koji je vodio akciju. Profesionalna, teška oprema bila je dostupna, ali nije korištena zbog zabrinutosti da bi mogla uzrokovati daljnje urušavanje, prenosi The Guardian.
"Dostavljamo kisik i vodu onima koji su još uvijek zarobljeni pod ruševinama i održavamo ih na životu dok naporno radimo na njihovu izvlačenju", rekao je Sigit i dodao da su spasioci vidjeli nekoliko tijela pod ruševinama, ali usredotočili su se na spašavanje onih koji su još živi.
Studenti su obavljali poslijepodnevnu molitvu u zgradi koja je bila u procesu neovlaštenog proširenja kada se ona iznenada srušila na njih, izjavio je glasnogovornik pokrajinske policije Jules Abraham Abast.
Stanari, učitelji i administratori pomagali su ozlijeđenim učenicima, od kojih su mnogi zadobili ozljede glave i prijelome. Prema riječima preživjelih, učenice su se molile u drugom dijelu zgrade i uspjele su pobjeći.
Jedan učenik, 13-godišnji dječak, poginuo je, a 99 drugih učenika ozlijeđeno je i prebačeno u bolnice, od kojih su neki u kritičnom stanju, potvrdili su dužnosnici.
Vlasti istražuju uzrok urušavanja. Abast je rekao da je stara molitvena dvorana imala dva kata, ali su bez dozvole dograđene još dvije etaže.
"Temelji stare zgrade očito nisu mogli izdržati još dva kata betona i urušili su se tijekom procesa izlijevanja", rekao je Abast.
This browser does not support the video element.