Uz političku potporu nastavlja se potraga za visočkim piramidama

Slika nije dostupna
Iskapanja u okolici mjesta Visoko koja bi trebala značiti nastavak potrage za piramidama nakon nekoliko mjeseci zastoja ponovo će početi uz otvorenu financijsku potporu iz proračuna Federacije BiH.

"Državne institucije odlučile su i financijski stati iza ovog projekta globalnog značenja", stoji u priopćenju ove zaklade objavljenom nakon što je ranije ovog tjedna federalni premijer Nedžad Branković posjetio lokalitet kod Visokog na kojemu se provode iskapanja te, unatoč zgražanju znanstvenika, najavio potporu projektu samozvanog arheologa Semira Osmanagića.

Glavna je Osmanagićeva teza kako na području Visokog postoji ne jedna nego cijeli kompleks piramida koje je prije najmanje 12 tisuća godina podigla misteriozna napredna bosanska civilizacija.

"Nadam se da ćemo biti dovoljno pametni da iskoristimo ovu inicijativu i raspoloženje u korist razvoja BiH. Zašto da se mi odričemo onoga za što je zainteresiran cijeli svijet", izjavio je Branković tijekom posjeta Osmanagićevim iskopinama u Visokom koje već mjesecima obilaze brojni radoznalci.

Federalni je premijer tom prigodom uputio i oštar prijekor svima koji sumnjaju u tvrdnje o visočkim piramidama.

"Zašto se utrkujemo u negaciji nečega što je i za neupućene ljude vidljivo golim okom i zbog čega to ne afirmiramo", kazao je federalni premijer.

Zahvaljujući otvorenoj političkoj potpori, Osmanagićeva zaklada uspjela je gotovo preko noći ishoditi dozvole za nastavak prekapanja po visočkim brdima koja dokazano kriju vrijedne arheološke ostatke srednjovjekovne bosanske povijesti, posebice kraljevski grad Visoko.

Ministrica obrazovanja, znanosti i kulture Zeničko-dobojske županije Zdenka Merdžan potvrdila je kako je dozvola za "nastavak radova" data i to na razdoblje od 12 mjeseci.

Ukoliko pri tom budu pronađeni neki arheološki objekti, keramika ili drugo što bi ukazivalo da je rječ o nacionalnom i povijesnom dobru, zaklada dalje istraživanje mora obustaviti i o tome izvijestiti vlasti, pojasnila je ministrica.

Ostalo je dvojbeno zašto je uopće iskapanje povjereno nekome u koga se nema povjerenja da će znati postupati s eventualnim arheološkim nalazima.

Vlada Federacije BiH nije pojasnila s koliko novaca kani poduprijeti Osmanagićeva nastojanja da dokaže svoju bizarnu postavku no, prema nekim tvrdnjama, iz zaklade su za te svrhe tražili oko milijun i pol konvertibilnih maraka (oko 800 tisuća eura).

Arheolog Vuk Bačanović, jedan od onih koji se od početka suprotstavljaju tezi o postojanju piramida ispod visočkih brda, u posljednjem broju sarajevskog tjednika "Dani" upozorava kako je cijela stvar prestala biti zabavna te da bi morala postati predmetom zanimanja federalnog tužiteljstva.

Bačanović tvrdi da Osmanagić lažima i obmanama sada pokušava doći do državnog novca što je pak kazneno djelo.

Ovaj arheolog podsjeća federalne dužnosnike koji su Osmanagiću velikodušno obećali novce iz džepova poreznih obveznika kako do sada nije pronađen niti jedan materijalni dokaz za Osmanagićeve tvrdnje a da stručnom osoblju Zemaljskog muzeja u Sarajevu uopće nije dopušten pristup geološkom materijalu za kojega se tvrdi da dokazuje prisutnost davne razvijene civilizacije.

Uz sve to, lokalitet Visokog je zbog nestručnih iskapanja izložen ekološkoj devastaciji te ugrožavanju okoliša, upozorava ovaj arheolog.

"Zar je moguće da će nadležna tužiteljstva ignorirati ekspertize stručnjaka... da se u slučaju 'piramida u Visokom' bez ikakve sumnje radi o čistom senzacionalizmu i kaznenom djelu prijevare tj. izvlačenja novca iz džepova građana putem obmane?", pita Bačanović.

Iz Osmaganićeve zaklade, ohrabreni potporom političara, na ovakve se primjedbe ne obaziru posebice.

"Za pet ili deset godina više se nitko neće sjećati nedobronamjernih otpora i pokušaja zaustavljanja ovih istraživanja. Tada će milijun turista godišnje u Visočkoj dolini uživati u avanturi otkrivanja podzemnog labirinta i ulaza u jedinstvene bosanske piramide", izjavio je Osmanagić koji nastavlja tvrditi kako će se, kada on završi svoje istraživanje, "povijest čovječanstva nanovo pisati".

Povezane teme