"Razgovori o ustavnim promjenama... mogli bi početi nakon potpisivanja SSP-a a visoki predstavnik spreman je pomoći u tom procesu", kazao je Lajčak kako stoji u priopćenju objavljenom nakon njegova susreta s Ljubićem.
Europske integracije i ustavne promjena dva su strateška projekta koja stoje pred BiH a provedba reforme policije trenutačno je najvažnija zadaća koju treba obaviti kako bi se oni proveli, ocijenio je Lajčak.
Zastupnički dom Parlamenta BiH u četvrtak bi ponovno trebao raspravljati o tri predložena paketa zakona o reformi policije.
Božo Ljubić je kazao kako je za njegovu stranku prihvatljivo bilo koje od ponuđenih rješenja s obzirom na to da o tome ovisi daljnje približavanje BiH Europskoj uniji.
U srijedu međutim nije bilo suglasnosti o predloženim zakonskim rješenjima između Stranke za BiH (SBiH) Harisa Silajdžića i Stranke nezavisnih socijaldemokrata (SNSD) Milorada Dodika.
SBiH nastavlja inzistirati na tome da se u zakone o reformi policije ugradi odredba koja će sve stranke obvezati da se s preustrojem policijskih struktura nastavi ovisno o ishodu očekivanih ustavnih promjena.
SNSD pak traži da se takva formulacija izostavi te da se ponuđeni zakoni ograniče samo na uspostavu sedam novih administrativnih tijela što bi trebala koordinirati rad dviju policijskih agencija na državnoj razini.
HDZ BiH ponudio je treći prijedlog koji bi na neki način pomirio stajališta SBiH i SNSD no Haris Silajdžić je izjavio kako taj prijedlog ne zadovoljava interese njegove stranke.
Zastupnički dom Parlamenta BiH u četvrtak bi se najprije trebao očitovati o tome hoće li se tri predložena paketa zakona razmatrati po žurnoj ili redovitoj proceduri a zatim i glasovati o prihvaćanju svakog od njih.