'Rusija je sklona toj zamisli. Ako nam se IAEA 'obrati, spremni smo preuzeti taj uran i dodatno ga obogatiti', rekao je izvor blizak pregovorima o iranskom nuklearnom programu, kako je javio Interfax.
Iran je danas u Ženevi trebao predložiti velesilama, koje sumnjaju da njegov nuklearni program ima vojnu namjenu, da treća strana obogaćuje njegov niskoobogaćen uran do potrebne razine za pogon njegova istraživačkog nuklearnog reaktora u Teheranu, umjesto da ga sam obogaćuje. Francuski ministar vanjskih poslova Bernard Kouchner rekao je u Moskvi da je Francuska 'potvrdno' odgovorila na taj prijedlog.
Predstavnici šest velikih sila i Irana završili su danas razgovore o iranskom nuklearnom programu i, po prvim informacijama iz iranskih medija, bit će nastavljeni potkraj listopada. Diplomatski su izvori za agenciju dpa priopćili da iransko izaslanstvo nije danas u Ženevi željelo razgovarati o pojedinostima svojega prijepornog nuklearnog programa i da njihovo izaslanstvo neće sudjelovati na tiskovnoj konferenciji najavljenoj za večeras. Iran i šest svjetskih sila (pet stalnih članica Vijeća sigurnosti UN-a SAD, Francuska, Kina, Rusija, Velika Britanija te Njemačka) dogovorili su da će se nov krug razgovora održati potkraj listopada, objavile su iranska televizija na engleskom jeziku Press TV i državna agencija Irna, pozivajući se na izvore bliske razgovorima.
S obzirom na to da ništa iz sadržaja današnjih razgovora još nije procurilo u javnost, agencije kao prvu vijest navode bilateralni susret američkoga državnog podtajnika Nicholasa Burnsa i glavnog iranskog pregovarača Saida Džalilija. To je prvi izravan sastanak nekog iranskog i američkog diplomata na tako viskoj razini u 30 godina. Na sličnim pregovorima prošle godine, u vrijeme dok je u Washingtonu još stolovala vlada Georgea W. Busha, Burns je odbio razgovor i rukovanje s Džalilijem. Teheran je uoči sastanka u Ženevi poručio da je spreman razgovarati o općim temama, poput sporazuma o neširenju nuklearnog oružja ili reforma UN-a, ali da ne kani razgovarati o svom vlastitom nuklearnom programu, inzistirajući da ima 'pravo' na tu tehnologiju. No, kako javlja Reuters pozivajući se na zapadnog diplomata, ta se tema ipak pojavila već u uvodnoj izjavi glavnog iranskog pregovarača na sastanku. Spomenut je tek nedavno otkriveni nuklearni pogon u Komu. Zapadne zemlje žele da Iran dopusti hitan pregled toga pogona te pristup dokumentima i zaposlenicima. Iran je već objavio da je sklon pristati na to.
U Washingtonu su američki dužnosnici prije sastanka objavili da SAD neće Iranu prijetiti novim sankcijama na jednodnevnim razgovorima u Švicarskoj, svjestan da je riječ o teškoj temi koja vjerojatno zahtijeva više sastanaka, ali ni da će trpjeti "beskrajne razgovore samo razgovora radi", rekao je diplomat. Washington je stoga naznačio da priprema "niz područja" u kojima bi se mogle nastaviti sankcije protiv Irana nastavi li se oglušivati o pozive Zapada da svoje nuklearne aktivnosti učini potpuno transparentnima. (Hina)