Ima ih 50 tisuća i žive u, po mnogo čemu zatvorenoj, Kini, ali ruše stereotipe.
Neki njihovo društvo nazivaju Kraljevstvom žena, drugi utopijom o slobodnoj ljubavi. Kultura Mosuoa ne poznaje brak.
Da Ma (28) ima sina, ne i supruga. Nije ga imala ni njezina majka, ni baka. Sa svojim je partnerom godinama u takozvanom 'hodajućem braku'.
On dolazi u njezinu kuću noću i odlazi prije zore. Unatoč godinama veze, nikada neće živjeti u njezinoj kući, ni obrnuto.
'Nisam obećala provesti ostatak svog života s njim. Nema potrebe za tim. Živimo kako najbolje znamo u skladu s našom kulturom. Ljubavnici se mijenjaju, ali krvna veza ostaje', izjavila je Da Ma.
Djeca dobivaju majčino prezime, a očeve nazivaju ujacima ili stričevima. Oni nemaju nikakve zakonske obveze prema svojim kćerima i sinovima, ali moraju brinuti o djeci u vlastitoj kući.
To znači o potomcima svojih sestara, nećakinja. Običaji se ipak mijenjaju. Da Maina se sestra odlučila ozakoniti svoju vezu.
U kulturi Mosuoa žena je glava kuće i imovina se nasljeđuje po ženskoj lozi. Žene imaju pravo na brojne seksualne partnere bez stigmatiziranja.
Nije riječ o promiskuitetnom ponašanju, češće o serijskim monogamnim vezama. Njihov jezik ne poznaje riječi poput ubojstva, silovanja. To ne znači da se zločini ne događaju.
Za silovanje je primjerice kazna, smaknuće. Iako se na zapadu često nazivaju primjerom matrijarhata, to ipak nije sasvim točno. Jedan je značajni oblik moći u rukama muškaraca, to je politika.