Prošle je godine postavljen novi rekord kada je prebrojano 59,5 milijuna izbjeglih ili prognanih osoba u svijetu. Najveće skupine čine Sirijci, Afganistanci i Somalci, naveo je u godišnjem izviješću visoki povjerenik UN-a za izbjeglice.
To znači da je jedan stanovnik Zemlje na svakih 122 izbjegao u drugu zemlju, potražio utočište u drugom dijelu vlastite zemlje ili traži azil.
Guterres je kazao kako je zastrašujuće da međunarodna zajednica nije sposobna zajedno raditi da zaustavi ratove i izgradi i očuva mir. U 2014. broj izbjeglica porastao je za 13,9 milijuna ljudi koji su pobjegli pred ratovima i progonima.
UN poručio Europskoj uniji: 'U fokus summita o migrantima stavi pitanje azila'
Taj broj četiri je puta veći nego 2010., navodi UNHCR. U posljednjih nekoliko godina izbilo je 15 novih sukoba ili su stari ponovno buknuli. Među njima su ratovi i sukobi u Centralnoafričkoj Republici, Iraku, Mijanmaru, Južnom Sudanu, Siriji, Ukrajini i Jemenu.
U svijetu je prošle godine bilo 38 milijuna prognanika, gotovo 20 milijuna izbjeglica i 1,8 milijuna tražitelja azila. Više od polovice izbjeglih su djeca.
Unatoč 219.000 osoba koje su prešle Mediteran kako bi se domogle Europe UNHCR ističe da je 86 posto svih izbjeglica smješteno u zemljama u razvoju.
U ovom tenutku najviše izbjeglih udomljuje Turska zbog sukoba u susjednoj Siriji, a zatim Pakistan, Libanon, Iran i Etiopija. (Hina)
DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook