Rezolucija je donesena nakon što je UN prošle godine prvi puta ustvrdio da prisilni brakovi s djecom predstavljaju kršenje ljudskih prava te je priopćio da je okončanje te prakse jedan od ciljeva razvojnog plana za razdoblje od 2015.
U rezoluciji se pozivaju države da donesu i potom se pridržavaju zakona koji brane brakove s djecom te se također poziva na promicanje obrazovanja djevojčica i njihvo pravo na samoodređenje po pitanju seksualnosti.
Rezolucija će biti predstavljena Općoj skupštini na razmatranje i očekuje se da će bez problema biti usvojena. Heather Hamilton, koordinatorica za neprofitnu udrugu "Djevojčice, ne mladenke", pozdravila je rezoluciju.
"Donošenje rezolucije UN-a ne znači da ćemo već sutra stati na kraj brakovima s djecom, ali rezolucije su važne jer uspostavljaju globalne standarde", kazala je Hamilton.
Prema njezinim riječima, rezolucija je snažna poruka međunarodne zajednice da se moramo uhvatiti u koštac s praksom brakova s djecom ukoliko želimo osigurati jednakost i smanjiti siromaštvo u svijetu.
Prema podacima udruga za ljudska prava, svake tri sekunde jedna maloljetna djevojka stupi u brak bez svog pristanka i uglavnom za puno starijeg muškarca.
Djevojčice prisiljene da uđu u rani brak često su osuđene na život u siromaštvu, na neznanje i loše zdravstveno stanje.
Osam činjenica o nasilju nad djevojčicama koje će vas zgroziti!
Ovakvi brakovi, koji se u najvećoj mjeri sklapaju u Africi, Južnoj Aziji i Srednjem Istoku, jedna su od najvećih prepreka razvoju, poručuju organizacije za ljudska prava.
Smatra se da je trudnoća jedan od glavnih uzroka smrti djevojčica između 15 i 19 godina. Njihova tijela su nedovoljno razvijena da bi iznijela trudnoću.
Podaci UNICEF-a govore da, tijekom trudnoće i na porodu, u svijetu svake godine umre 70.000 djevojčica. Ako i uspiju iznijeti trudnoću do kraja, rađaju nerazvijenu ili mrtvu djecu.
Također, djevojke prisiljene na rani brak imaju povećan rizik od zaraze spolno prenosivim bolestima i AIDS-om. (Hina)
DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook