zabranjeno oružje

Ukrajinci se pohvalili novom, jezivom vrstom oružja. Vatreni 'termiti' pale sve pred sobom: "Ruskinje neće spavati..."

Ukrajinsko oružje protiv ruskih napada Foto: X / Screenshot
Ukrajinska vojska pohvalila se novom vrstom oružja - letjelicom koja ispušta bujice vatre. Stručnjak za kopneno ratovanje objasnio je zašto je ovo oružje toliko opasno.

Društvenim mrežama šire se snimke novog i zastrašujućeg ukrajinskog oružja u borbi protiv ruskih napada.

Ukrajinska flota niskoletećih bespilotnih letjelica koje su prozvane zmajevima zato što ispuštaju bujice vatre, odnosno preciznije, rastaljenog metala na rusku vojsku. 

Užarena mješavina koja izlazi iz letjelica nazvana je termit, a sastoji se od aluminijeva praha i željeznog oksida. Gori na temperaturama do 2200 stupnjeva te može spaliti drveće i vegetaciju. 

"Udarni dronovi naša su krila osvete, donose vatru ravno s neba! Oni postaju stvarna prijetnja neprijatelju, paleći njegove položaje s točnošću koju nijedno drugo oružje ne može postići. Dok naš 'Vidar' radi, Ruskinje neće spavati", objavljeno je na društvenim mrežama ukrajinske 60. mehanizirane brigade.

Nicholas Drummond, analitičar obrambene industrije specijaliziran upravo za kopneno ratovanje za CNN je objasnio zašto je ovo oružje toliko opasno.

 

Pogledaj na Twitteru
Greška tijekom preuzimanja Tweet-a. Možda je pobrisan.

 

"Stvaranje takve vrste straha vjerojatno je glavni učinak ukrajinskih dronova termita. Korištenje drona za dostavu je prilično inovativno. Ali ako se koristi na taj način, njegov će učinak biti više psihološki nego fizički", rekao je Drummond.

"Ukrajina ovog oružja ima u ograničenom kapacitetu tako da ovo nije novo glavno oružje već sam služi za zastrašivanje", dodao je.  

Termit može lako progorjeti kroz gotovo sve, uključujući i metal. Obrane od ovakvog oružja gotovo da i nema.

Prema međunarodnom pravu, nije zabranjen za vojnu borbu, ali je njegova uporaba zabranjena na područjima gdje ima civila upravo zbog strašnih učinaka koje može imati na ljudsko tijelo.

"Mogu uzrokovati oštećenja mišića, ligamenata, tetiva, živaca, krvnih žila, pa čak i kostiju", objasnili su iz Human Rights Watcha. 

Ukoliko prežive, liječenje žrtava može trajati mjesecima, a posljedice su utoliko fizičke koliko i psihičke.

Pročitajte i ovo Zastrašujuće Medvjed napao čovjeka na Plitvicama, muškarac završio u bolnici

Pročitajte i ovo policija traga za počiniteljima Vožnja iz noćne more: Taksist pretrpio fizički napad, otimanje i krađu dokumenata