"Imali smo još dva smrtna slučaja u posljednja 24 sata i bolest se nastavlja širiti", rekao je Sam Zaranba, čelnik zdravstvenih službi pri ministarstvu zdravstva Ugande.
Prema njegovim riječima, dužnosnici Svjetske zdravstvene organizacije (WHO) zajedno s lokalnim stručnjacima rade na strategiji za obuzdavanje epidemije u zapadnoj regiji Bundibugyo, gdje je više od 50 ljudi zaraženo.
"Uspostavili smo karantenu u kojoj se nalaze svi oni kojima je dijagnosticirana ebola i pažljivo ih pratimo", dodao je.
Genetske analize uzoraka uzetih s nekih od žrtava pokazuju da je riječ o dosad nepoznatom tipu ebole, što znači da je riječ o petom soju virusa.
Ebola je hemoragijska groznica, što znači da može izazvati unutarnje i vanjsko krvarenje. Žrtve često umiru od šoka no simptomi mogu biti nejasni, jer uključuju groznicu, bolove u mišićima i mučninu.
Ta bolest, koja napada ljude, čimpanze i gorile, prenosi se izravnim kontaktom s krvlju ili izlučevinama zaražene osobe ili kontaminiranim predmetima. Ne zna se odakle je došla početna infekcija, ali istraživači misle da je vjerojatno počela kontaktom sa zaraženom životinjom.