Francuska udruga SOS Racisme procjenjuje da je to 'posljedica rastućeg utjecaja stranaka krajnje desnice' i poziva birače da ne glasuju za njih na izborima za Europski parlament 25. svibnja.
Kampanja se provodi nekoliko godina kako bi se izmjerila i osudila diskriminacija. Operacija je istodobno bila provedena noću s petka na subotu u Austriji, Bugarskoj, Češkoj, Francuskoj, Italiji, Kosovu, Crnoj Gori i Sloveniji uz sudjelovanje spomenute francuske organizacije i drugih partnerskih udruga Europskog antirasističkog pokreta (European Grassroot Antiracist Movement, EGAM).
'Operacija je pokazala nasilnost rasne diskriminacije u Europi', piše SOS Racisme i objašnjava 'U četvrt posto slučajeva, Arapima, Romima i crncima nije bio dopušten ulaz (u noćne klubove) u kojima su bili bijelci'.
Prema priopćenju, 25 posto noćnih klubova postupilo je diskriminirajuće u Beču i Podgorici. U Velikom Tarnovom u Bugarskoj diskriminacija je iznosila 33 posto, a u Usti nad Labem u Češkoj 50 posto. U Parizu i Avignonu u Francuskoj diskriminacija je iznosila 20 posto, a u Rimu i Prištini 0 posto.
Za Sloveniju podaci nisu objavljeni, piše agencija AFP.
Skandal u luksuznom hotelu: Gošći Romkinji odbili poslužiti doručak!
Udruge za borbu protiv rasizma drže da takvo stanje 'nije slučajnost, već posljedica dugogodišnjeg rastućeg utjecaja stranaka krajnje desnice u Europi'.
'Stoga je važno spriječiti ulazak tih stranaka u Europski parlament', ističe SOS Racisme i poziva birače da ih ne podrže već da povjerenje ukažu 'demokratskim strankama'.
U Francuskoj, Velikoj Britaniji, Danskoj, Finskoj, Nizozemskoj, Austriji i Mađarskoj, euroskeptične i eurofobne stranke mogle bi osvojiti prvo ili drugo mjesto na izborima za EP 25. svibnja. (Hina)
DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook